Смекни!
smekni.com

Дослідження розвитку Рівненської державної обласної бібліотеки, як центру регіональної інформації (стр. 7 из 10)

Усі інформаційні ресурси на сайті РДОБ упорядковані і легкодоступні, зручна навігація. На головній сторінці – логотип бібліотеки, новини та анонс подій на поточний місяць. До послуг користувачів: віртуальна довідка, електронна доставка документів, чат, гостьова книга, які представлені у розділі «Сервіси.» Веб-сайт має посилання на «Корисні сайти», близько 200 Веб-адрес. Вони згруповані за 4-ма розділами, а саме: Сайти бібліотек в Інтернеті; Словники та енциклопедії; Газети та Інтернет – видання; Електронні бібліотеки.

За даними проведеними в Україні моніторингами Веб – сайт РДОБ був відмічений як кращий щодо наповненя контенту, інформативністю матеріалів, оперативністю поповнення ресурсу.

Розширення контенту ВЕБ – сайту, урізноманітнення інформації, що збиралась на Веб – ресурсі, збільшення кількості лінок викликало потребу нової його реконструкції. На початку 2007 року РДОБ пропонує Інтернет – аудиторії новий веб – сайт, який має приємний Інтерфейс.Класичний стиль: біле тло на якому чорний і голубий текст. При побудові сайту уникнуто випадаючого меню, як це було на попередньому веб-сайті, що дещо затруднювало користування веб-сайтом непідготовлених користувачів.

Розділи:

· Головна;

· Новини;

· Архів новин;

· Корисні посилання.

· Файлові ресурси.

· Фото галерея.

· Електронна бібліотека.

· Корпоративне об’єднання;

· Електронні каталоги;

· Віртуальна довідка.

· Зворотній зв’язок.

· Книга відвідувачів.


В розділі сайту «Новини бібліотеки», на моніторі проглядаються новини за кілька днів. Користувачеві надана можливість переглянути повідомлення про події в бібліотеці в лінці «Детальніше». Подаються відомості про кількість користувачів, які переглянули кожне із повідомлень. Пошук інформації за темою.

Експорт новин у форматі RSS

RSS – міжнародний формат, спеціально створений для трансляції даних з одного сайту на іншій. Використовуючи наведений нижче експортний файл у форматі RSS, можна розмістити на своїй сторінці заголовки новин. Крім того, за допомогою RSS можна читати новини спеціальними програмами – агрегаторами новин – і в такий спосіб оперативно отримувати інформацію про оновлення порталу.

Користувач Може поставити на свій сайт заголовки новин, а також переглядати їх за допомогою будь-яких програм і сервісів, сумісних з форматом RSS. Цей розділ створений на допомогу власникам сайтів і домашніх сторінок, його встановлення не вимагає спеціальних знань.

Розділ «Корисні посилання – представляє найкращі сайти та сайти бібліотек нашого краю, їх відвідування, дата публікації (поповнення), коментарі користувачів і рейтинг за їх оцінкою. РДОБ надала Хостинг для розміщення веб-сайтів центральних районних та міських бібліотек регіону.

Розділ «Файлові ресурси» – користувачам пропонуються ресурси РДОБ: Повні тексти Інформаційного бюлетеня «ІНВА – net» 1–15, який готує Рівненська державна обласна бібліотека з 2003 року. МЕТА – підвищення поінформованості та освіченості людей з особливими потребами, допомога в їх реабілітації, інтеграції в громадянське суспільство.

Віддалені користувачі мають можливість познайомитися з ББД «Новини краєзнавчої літератури», які виходять щоквартально, з краєзнавчими знаменними і ювілейними подіями в щорічному «Календар знаменних і пам’ятних дат Рівненщини».

Популярністю серед учнівської молоді, вчителів користуються «Віртуальні виставки», які вміщують інформацію про творчий та життєвий шлях відомих письменників, або присвячені визначним подіям краю. Користувачам пропонуються повні тексти про події, письменників, уривки з творів, бібліографія. Значно доповнює подану інформацію вебліографія. В 2006році РДОБ створено виставки присвячені: Уласу Самчуку, Івану Франко, Борису Шведу, Олені Телізі, Григорію Дем’янчуку, Битви під Берестечком, Ювілею краєзнавчого музею, Пересопницькому Євангеліє, Острозькій Біблії, тощо.

На сайті РДОБ – розміщені повні тексти книг, які вийшли на території краю, документи краєзнавчого змісту, неопубліковані документи надані авторами відповідно до укладених угод. (всього 107 док.) В рамках проекту Консорціуму «Історична Волинь» створюється ЕБ повних текстів рідкісних і цінних документів, які вийшли до 1933 року, і які відображають відомості про історичну Волинь, надання широкого доступу до них через мережу Інтернет. При цьому залучається джерельна база обласних універсальних наукових бібліотек міст Житомира, Луцька, Рівного, Тернополя, Хмельницького, обласних краєзнавчих музеїв та обласних архівів на засадах корпоративної діяльності працівників цих установ. На сайті виставлено ББД – об’єм 1 тис. БЗ.

Розділ «Методичні матеріали» – вміщено науково-методичні збірники, підготовлені спеціалістами РДОБ, та досвіди інноваційної роботи бібліотек області.

«Наукова робота» – пропонуються повнотекстові матеріали конференцій, наукових статей спеціалістів бібліотеки та науковців РДГУ.

Розділ «Контакти» дає відповіді на питання, які часто виникають у користувачів: розклад роботи книгозбірні, місцезнаходження, номери телефонів та адресу електронної пошти.

Новим на сайті є розділ «Фото галерея»

Сайт, його електронна адреса широко популяризуються на всіх рекламних документах підготовлених РДОБ (закладки, буклети, календарі, листівки, візитні картки), які розповсюджуються серед читачів, під час різноманітних презентацій, зустрічей з громадськістю, семінарів, серпневих нарад вчителів тощо. В приміщенні бібліотеки розташовані рекламні банери із зображенням Інтерфейсу сайту, його Веб-адреси. В рекламних щотижневиках міста друкуються оголошення про послуги оn – лайн та віртуальні ресурси бібліотеки. В прямому ефірі обласного радіо звучать репортажі про електронні бази даних бібліотек та можливості їх використання віддаленими читачами. В 2006 році Веб-сайт відвідало 51.7 тис. користувачів.

Веб-сайт РДОБ є важливим інструментарієм інформаційного комплексу установи, що дозволяє залучати нових користувачів, створити постійну Інтернет – аудиторію та поширювати інформацію про бібліотеку. Веб – сайт популяризує в інформаційному просторі ресурси книгозбірні, надає доступ користувачам до Електронних каталогів, Електронних баз даних, електронних повнотекстових документів які вийшли на території краю, неопублікованих документів які створюють працівники книгозбірні. Приємний інтерфейс, зручна навігація дають можливість оперативно здійснювати пошук інформації як на сайті, так і в інших бібліотеках та пошукових системах.

бібліотека книгозбірня інформаційний ресурс

Сектор краєзнавчої літератури та бібліографії

До історії рідного краю, біографії його міст і сіл звертаються сотні рівнян, котрі хочуть знати, чиї вони діти і якою була наша минувшина, далека і близька.

Унікальним з огляду на це є фонд краєзнавчих документів сектору краєзнавчої літератури та бібліографії РДОБ, який почав формуватися у 1940 році одночасно із заснуванням бібліотеки.

З року в рік зберігається тенденція збільшення надходжень краєзнавчих документів. Якщо на 1.01.1985 року фонд сектору краєзнавчої літератури та бібліографії складав 1116 примірників, то вже на 1.01.2007 р. він становив 7356 примірників. За 20 років фонд краєзнавчих документів збільшився майже у 6 разів. Помітні темпи приросту регіональних документів, хоч в порівнянні із загальними надходженнями вони незначні.

Поповнення бібліотечного фонду здійснювалося відповідно до «Програми поповнення бібліотечних фондів на період до 2005 року» затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 1.07.2002 р. №900. На виконання цієї Постанови було розроблено обласну «Програму поповнення бібліотечних фондів Рівненської області на період до 2005 р.»

Переважна більшість краєзнавчих документів, які надходять до РДОБ, – це обов’язковий місцевий примірник. (Відповідно до Закону України «Про обов’язковий примірник документів»: Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 17 січня 2002 року №2953-III, від 6 липня 2005 року №2734-IV).

Суттєвим джерелом поповнення фонду є дарунки організацій, товариств: Рівненської обласної організації Всеукраїнської спілки краєзнавців, Рівненської міської організації спілки краєзнавців, Рівненської обласної організації Національної спілки письменників України, Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського Товариства «Просвіта» імені Т. Шевченка, а також приватних осіб, краєзнавців області. За останні 15 років фонд краєзнавчих документів значно збільшився за рахунок місцевих періодичних видань (обласні, міські, районні). Якщо у 1990 році сектор отримував 20 назв місцевих періодичних видань, то у 2006 році їх надійшло вже 50 назв, з яких 6 – часописи. Великим попитом користується фонд місцевих періодичних видань, найдавніші з яких відносяться до 1945 року). Краєзнавчий фонд постійно поповнюється папками з актуальних тем, які формуються шляхом ксерокопіювання статей із періодичних видань, фрагментів документів краєзнавчого змісту. Такі папки є одиницею обліку і зберігаються у фонді. Популярністю користуються тематичні папки «Видатні діячі Рівненщини», «Ніл Хасевич: До 100-річчя з дня народження», «Улас Самчук»: До 100-річчя з дня народження», «УПА на Рівненщині», інші.

Збагатився фонд довідкових бібліографічних посібників енциклопедіями, словниками, довідниками, календарями, путівниками, бібліографічними покажчиками, в тому числі підготовленими працівниками сектору

Краєзнавча бібліографія виконує важливу роль у забезпечення інформаційних потреб різних груп користувачів. Це єдиний вид бібліографії, в посібниках якої максимально повно представлені твори друку і аудіовізуальні документи, що вміщують різноманітні відомості про край.