Відповідно до «Положення про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури i мистецтв України» визначено основні види посібників, які рекомендовані для видання ОУНБ. Рівненська державна обласна бібліотека готує науково-допоміжні, універсальні поточні покажчики літератури про край, бібліографічні рекомендаційні краєзнавчі посібники «календарі знаменних i пам'ятних дат краю».
За останнє десятиліття спостерігається активізація роботи РДОБ з підготовки науково-допоміжних бібліографічних посібників.
Історію родоводу, культурних надбань відображає посібник «Україна: Історія. Народознавство».
Основу опрацьованих i рекомендованих читачам джерел складають журнальні статті 1990–1992 pp., а також літописи, монографії, книги вітчизняних та зарубіжних дослідників, праці які десятиліттями не перевидавалися. Ці публікації, а також твори місцевих авторів представлені 1990–1992 роками видання. Виняток становлять лише книги, надіслані на адресу обласної бібліотеки Сидором Кравцем з Канади із його особистої бібліотеки. Це документи, видані в Аргентині, Канаді та Німеччині.
Анотований посібник складається з двох частин:
1. Витоки та обереги пам'яті;
2. Спадщина.
Дати та власні імена подаються за першоджерелами. Допомагають в користуванні посібником допоміжні покажчики: іменний, покажчик назв, предметний, географічний та покажчик назв періодичних видань. Література, подана в посібнику, відображає фонди РДОБ та бібліотеки РДІК. Тираж -1000 примірників.
Науково-допоміжний посібник розрахований на педагогів-вихователів дошкільних закладів, учителів середніх шкіл, шкіл-ліцеїв, коледжів, викладачів вузів.
Зроблено першу спробу виявити, зібрати і систематизувати публікації про Берестецьку битву. До 340-ї річниці битви під Берестечком РДОБ підготовлено науково-допоміжний бібліографічний посібник «340 років Берестецькій битві». При підготовці посібника опрацьовано джерела із фондів 14 бібліотек країни. Інформація в посібнику згрупована за розділами: 1. Визвольна війна українського народу i Берестецька битва; 2. Література про дослідників Берестецької битви; 3. Музей-заповідник «Козацькі могили»; 4. Берестецька битва та її учасники в народній поетичній творчості та художній літературі; 5. Битва та її учасники в образотворчому мистецтві; 6. Бібліографічні посібники. Допомогу в користуванні посібником надає допоміжний апарат: іменний покажчик, покажчик назв творів, географічний покажчик, список переглянутих джерел. Покажчик адресований науковцям, педагогам, краєзнавцям, які досліджують історію рідного краю.
Науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Одвічні джерела: Острогу – 900 підготовлено РДОБ до 900-річчя міста Острога спільно з працівниками бібліотек Острозького державного Історико-культурного заповідника, університету «Острозька Академія,» Рівненського державного обласного apxiвy.У ньому відображені документи опубліковані в XIX–XX ст., матеріали які публікувались на різних мовах: українською, російською, польською, англійською, німецькою.
Допоміжний апарат включає покажчики авторів, редакторів, укладачів, персоналії та назв підприємств, установ, організацій, територіальних та інших мікрооб'єктів; а також список переглянутих періодичних видань.
Серед універсальних поточних краєзнавчих бібліографічних посібників чільне місце належить новинам краєзнавчої літератури, які РДОБ видає з 1973 року. Посібник «Новини краєзнавчої літератури»містить інформацію про краєзнавчі документи з різних галузей знань. Виходить щоквартально на традиційних та електронних носіях.
Структура покажчика відповідає «Схемі Зведеного систематичного краєзнавчого каталогу» і включає такі розділи:
Область в цілому.
Історія області. Археологія. Етнографія.
Природа i природні ресурси. Екологія.
Народне господарство області
Охорона здоров'я. Медичні установи.
Фізична культура i спорт.
Суспільно-політичне життя області.
Державна влада i управління.
Релігія. Діяльність церкви.
Наука, освіта в області.
Культурне i мистецьке життя області.
Літературне життя. Мови народів області. Фольклор.
Засоби масової інформації.
Бібліографічні посібники.
Серед рекомендаційних краєзнавчих посібників, які готує РДОБ, важливе місце належить «Календарям знаменних i пам'ятних дат Рівненщини».
Цей покажчик сприяє популяризації літератури з актуальних питань життя краю, його економіки, науки, освіти, літератури, мистецтва. Допомагає у проведенні виховної роботи серед учнівської молоді, проведенні масових заходів у публічних бібліотеках. Є корисним і для краєзнавчих громадських організацій.
До посібника відбираються «круглі дати», тобто, такі які позначають 10-річчя, 50-річчя, 100-річчя.
В основу покажчика покладена «Картотека місцевих дат», яка започаткована у РДОБ на початку 70-х років XX ст. На початок 2007 року зафіксовано понад 550 дат.
У 2004 році до 30 річчя від часу виходу першого випуску інформаційного бібліографічного посібника «Література до знаменних i пам’ятних дат Рівненщини», РДОБ підготовлено Ювілейне видання записане на CD-RОМ. БД містить інформацію про знаменні події краю. Представлено більше 40 позицій. Інформація подана так: історична або біографічна довідка, повні тексти документів доповнені ілюстраціями, в окремих випадках – звукозаписами або відео фрагментами.
Заслуговує на увагу видання РДОБ бібліографічних посібників із серії «Дослідники Рівненського краю». До 70 річчя від дня народження Гурія Бухала, кандидата історичних наук, вченого, педагога, краєзнавця, громадського діяча з цієї серії підготовлено посібник «Історіограф Волинської землі.» Тираж – 300 прим
Другий випуск посібника під назвою «Вибір на все життя» підготовлено до 65 – річчя Івана Григоровича Пащука, педагога, літератора, краєзнавця, журналіста.
РДОБ започаткована серія «Славетні земляки» присвячена видатним землякам – діячам науки, культури, літератури, краю, які живуть i працюють в області, або пов’язані з краєм – народженням, тимчасовим перебуванням тощо. Бібліографічний покажчик цієї серії приурочений 150 – річчю від дня народження письменника, публіциста В.Г. Короленка. В посібник включені фото ілюстрації з фонду обласного краєзнавчого музею про Короленка та Рівненську гімназію. Тираж-200 прим.
З цієї серії підготовлено бібліографічний посібник до 100 річчя від дня народження Уласа Самчука під назвою «Волинь: моє вірую й ісповідую».
За останнє десятиріччя активізувалась робота РДОБ з підготовки бібліографічних посібників. Започатковано серію «Славетні земляки» та «Дослідники краю.» Щоквартально готуються новини краєзнавчої літератури. Проте, щоквартальне видання «Новини краєзнавчої літератури» як і «Календар знаменних і пам’ятних дат» друкуються лише в одному примірнику. Робота з підготовки бібліографічних посібників не завжди координується з бібліотеками інших систем і відомств міста, а отже не залучаються для відображення в посібниках їх ресурси.
Інформаційно-бібліографічне обслуговування є одним з головних напрямків діяльності регіонального інформаційного центру. Його основна ціль – якомога повніше задовольнити інформаційні потреби користувачів, надавши їм у зручній формі всю довідково-бібліографічну інформацію про документи. Поняття інформаційна потреба в тлумачному словнику (Воройский Ф.С. Систематизированний толковий словарь по информатике и вычислительной технике в терминах М.: Либерея, 1998.с. 21) визначається як «стан певної особи, колективу чи системи, що характеризується необхідністю отримання інформації для успішного досягнення якихось цілей чи виконання роботи.» Інформаційно-бібліографічне обслуговування здійснюється не тільки за допомогою традиційних каталогів і картотек, але й за допомогою інформаційно-правової системи «Ліга: Закон», Інтернету, електронних каталогів, які надають нові, раніше недоступні бібліографу можливості. Сектор інформаційних послуг і консультування РІЦ щорічно обслуговує понад 7 тис. користувачів, які звертаються до бібліотеки з різноманітними запитами. В режимі запит – відповідь їм видається понад 24 тис. довідок. Центральне місце у технології обслуговування займає електронний каталог, який покликаний оперативно надати всі відомості про документи. Пошук за автором і назвою найбільш популярний, оскільки читач знає лише автора чи назву книги. Найчастіше читачі звертаються за пошуком документів з певної теми. Переваги електронного каталогу мають бути найбільшими саме при тематичному пошуку. Проте результат залежить від розробників системи і якості відображення змісту документа в ЕК. Найбільш розповсюдженими засобами тематичного пошуку є: предметна рубрика, ключові слова, тезаурус, рубрикатор. Ці засоби називаються Інформаційно-пошуковою мовою. Оперативність пошуку, підбір документів за тематикою в ЕК ставить на перше місцецей вид довідково-бібліографічної послуги. 70 відсотків користувачів бібліотеки звертаються саме до ЕК.
Виступаючи навігатором в інформаційному просторі, з 2004 року бібліотека запровадила нову послугу на основі використання веб-технологій службу «Віртуальна довідка.» «Термін «Віртуальна довідка», або «віртуальна довідково-інформаційна служба» (англ. virtual rejerence) використовують як синоніми до термінів «цифрова довідка», «електронна довідка», «жива довідка», «довідка в реальному часі», «інформаційна служба Інтернет». Всі вони означають організацію довідково-бібліографічного обслуговування користувачів бібліотеки через Інтернет, коли користувач може з ПК звернутися в бібліотеку за інформаційним запитом і отримати відповідь» (23). Запит може зробити будь – який користувач, не залежно від місця проживання, який має доступ до мережі Інтернет.