Смекни!
smekni.com

Валютно-розрахункові операції комерційних банків (стр. 10 из 22)

АНАЛІЗ ЗДІЙСНЕННЯ ВАЛЮТНО-РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ
КБ "ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ"

2.1. Здійснення вексельних угод КБ "Фінанси та кредит"

Засобом платежу в міжнародній та вітчизняній банківській практиці широко використовується при розрахунках у зовнішньоторговельних операціях вексель. У відповідності з положенням НБУ "Про операції банків з векселями" КБ“Фінанси та кредит” здійснює наступні операції з векселями:

1. Кредитні - операції, що супроводжуються наданням або заохоченням грошових коштів проти векселів або під забезпечення векселями. Вони бувають активні ( облік векселів, надання кредитів під заставу векселів) і пасивні (переоблік придбаних векселів, отримання кредитів під заставу векселів).

2. Торгові - операції по вкладанню або залучення грошових коштів під вексель. Вони бувають активні (купівля векселів) і пасивні ( продаж придбаних векселів) і комплексні ( міна векселів).

3. Гарантійні - операції, що супроводжуються взяттям банку на себе зобов'язання платежу по векселях з умовою відкладання, тобто оплатити вексель при настанні певних зобов'язань і в обумовлений термін.

4. Розрахункові - вони поділяються на операції по оформленні заборгованості векселями, и операції за розрахунками з використанням векселів.

5. Комісійні і довірчі – вони включають інкасування векселів, оплату векселів особливим платником, відповідно охорона векселів, купівля, продаж, міна векселів за дорученням клієнтів. Фінанси та кредит здійснює всі види вексельних операцій, в результаті чого є одним з основних оператором на вексельному ринку.

В КБ “Фінанси та кредит” функціонує "Вексельна торгова площадка", на базі якої проводяться будь-які операції з використання і придбанням векселів (в тому числі операції за дорученням клієнтів). Операція обліку векселів відноситься до активних кредитних операцій. Вона заснована на придбанні КБ “Фінанси та кредит” у законного векселедержателя векселів до настання терміну платежу з дисконтом, з метою для подальшого пред'явлення платежу, продажу або переобліку в інших банках і отримання прибутку. Фактично, банк надає векселедержателю терміновий кредит і здійснює вкладення в векселя юридичних осіб в межах своїх ресурсів.[16, 25] Тому, як правило, можуть враховуватись векселі, із тексту яких є можливість визначити термін платежу. Облік векселів банк здійснює на основі заключної з векселедержателем договору про облік. Розмір дисконту при цьому встановлюється за домовленістю сторін з врахуванням кредитних ставок, діючих на момент проведення операції. Переваги даної операції заключаються в отриманні реального прибутку зі сторони всіх учасників операції що проводиться. Банк отримує дохід у вигляді дисконту, клієнти - необхідні грошові кошти. Банк не приймає до уваги: векселі, що мають перерву в індосаментному ряду; неакцептовані переказні векселі; опротестовані векселі, векселі власного випуску. Векселі, що підлягають обліку, повинні бути передані в банк для юридичної та фінансової перевірки. У випадку негативного результату перевірки векселі повертаються клієнту з повідомленням про неможливість проведення операції. Перед проведенням операції звертається увага на забезпечення, що повинно бути ліквідним. Прийняті векселі можуть бути реалізовані наступним чином: пред'явлення векселів до платежу платнику в термін або до заступлення терміну платежу. Векселі неоплачені в термін, повинні бути опротестовані. Багаторазове пред'явлення векселів до оплати не допускається; продаж векселів; перерахунок векселів в інших банках.

Операція перерахунку векселів є конкурентоспроможною. Тариф при її проведенні встановлюється у відповідності з ставками по кредитуванню юридичних осіб, затвердженими на даний момент. Але, КБ “Фінанси та кредит” може встановити іншу нагороду при наявності суб'єктивних факторів. В 2000 році банк запровадив операцію перерахунку з реверсом. Це різновид перерахунку, в результаті якого пред'явник векселя дає банку вексельне зобов'язання викупити обліковані векселі до настання терміну їх оплати.

Реверс - це письмове зобов'язання векселедержателя викупити векселі до настання терміну платежу або при настанні певних обставин. Дана послуга дозволяє клієнтам отримати банківський кредит в заміну на передання права власності по векселях. Повернення такого кредиту здійснюється шляхом викупу клієнтами цих векселів. Правила проведення операції перерахунку з реверсом аналогічні правилам проведення операції перерахунку.

Купівля і продаж векселів банком здійснюється на основі заключного з продавцем (покупцем) договору про купівлю (продаж) векселів.

В договорі обумовлюється:

1. Ціна купівлі (продажу) векселів.

2. Термін і порядок здійснення розрахунку.

3. Умови переходу права власності по векселю, термін і порядок
передачі векселів.

4. Додаткові умови.

Купівля векселів здійснюється банком за рахунок власних коштів. Перед проведенням операції купівлі, банк здійснює фінансову та юридичну перевірку векселів. Крім продажі, куплені векселі можуть бути реалізовані шляхом пред'явлення до платежу платнику в термін або до настання терміну платежу або шляхом перерахунку векселів в інших банках.

З 2002 року банк пропонує послугу міни векселів. Міна векселів - це обмін векселів, що належать клієнту на ті векселя, що необхідні йому в даний момент. У відповідності з ДК кожний з тих, хто здійснює операції міни, є продавцем тих векселів, які він передає в обмін і покупцем тих векселів, що їх отримує. Тобто це формально угода купівлі-продажу. Переваги даної операції обмін вексельними активами без використання додаткових грошових коштів; можливість проведення міни без ліцензії на здійснення торгових операцій).

З 2003 року банк пропонує послуги розрахункової палати. Розрахункова палата здійснює: (прийняття векселя від законного векселедержателя для його пред'явлення платнику; повідомлення платника по векселю про пред'явника до платежу; посвідчення факту пред'явлення до платежу; перерахунок коштів для оплати векселя; повідомлення законного векселедержателя про оплату векселя платником або про відмову платника оплатити вексель). Здійснення функції розрахункової палати можливе тільки при заключенні договору про розрахунково-касове обслуговування, в якому є умова про представлення послуг розрахунковою палатою.

Таблиця 2.1

Тарифи та комісія по вексельних операціях [5, 25]

з/п

Послуга Тариф, грн. Наявність ПДВ Термін оплати Порядок оплати
1. Облік векселів В розмірі кредитної ставки, затвердженої Кредитним Комітетом банку без ПДВ На момент проведення операції Плат. доруч. або вексель банку Фінанси та кредит
2. Послуги по купівлі-продажу векселів, в тому числі по дорученню клієнтів Не менше 0,5 % від номіналу векселів без ПДВ При продажі векселів Плат. доручен. або вексель банку Фінанси та кредит
3. Авалювання векселів Не менше 0,5 % від номіналу векселів без ПДВ Протягом 5 днів з дати заключення договору Плат. доруч. або вексель банку Фінанси та кредит
4. Оплата векселів клієнта, особливим платником по яких виступає Фінанси та кредит до 100000 грн.від 100001 до 500000 грн. від 500001 до 2000000 грн. більше 2000000 грн. За домовленістю сторін, але не нижче:0,4 %0,3 %0,2 %0,1 %Від номіналу векселя без ПДВ Плат. доруч. або вексель банку Фінанси та кредит

До оплати розрахункова палата приймає ті векселі, по яких наступив термін оплати. Платник може оплатити вексель через розрахункову палату одним з наступних способів:

- при наявності відповідного договору з розрахунковою палатою перерахувати кошти на спец рахунок в розрахунковій палаті;

- здійснити оплату векселя за рахунок кредиту, який може бути наданим розрахунковою палатою;

- в порядку, встановленому діючим законодавством України, внести готівкові кошти в касу розрахункової палати.

В середньому на одного співробітника корпоративного бізнесу всіх РП було проаналізовано 158,5 тис. грн. векселів. В загальному по системі процент виконання плану по об’ємах представлення послуги авалювання векселів склав 133 %. Дві третіх РП виконали й перевиконали поставлені плани на квартал. Прибуток системи від авалювання векселів склав 1,1 млн. грн. Найбільша дохідність (більш 1 % від номіналу авальованих векселів) у Кримського РУ, Краматорського філіалу, Донецького РУ, Харківського ГРУ, Луганського філіалу. (див. рис. 2.1)

Глянувши на рисунок(див.рис.2.2), ми можемо оцінити як працюють відділення. В 2005 році кредитні операції з векселями більш активно проводили наступні РП: Київське ГРУ, Краматорський філіал, Волинське ГРУ, Вінницький філіал, Дніпропетровське РУ, Черкаське ГРУ, Запорізьке ГРУ, Чернівецький філіал і Полтавське ГРУ. Всі разом вони заробили 980 тис. грн. [16, 08] процентних доходів. Комісійні операції з векселями здійснювали Південне ГРУ, Дніпропетровське РУ. При оцінці підсумків роботи РП за деякими показниками найкращими є: Дніпропетровське РУ, Волинське ГРУ, Західне ГРУ, Хмельницький філіал, Черкаське ГРУ.

Як ми бачимо, авалювання векселів в порівнянні з 2004 роком набрало значних темпів росту і значно покращилося. Розглянемо підсумки роботи РП банку “Фінанси та кредит” по операціях з векселями в І кварталі 2006 року. В першому кварталі 2006 року обсяг операцій з векселями, проведених регіональними підрозділами банку “Фінанси та кредит” склав 550,55 млн. грн. [11, 03], із них 94 % . [11, 05] – операції по авалюванню векселів. Загальна сума доходів від усіх вексельних операцій Системи склала 2,14 млн. грн. 68 % . [16, 2] від загального обсягу авалів (350 млн. грн) . [17, 03] договорів в Сайбріджі були відображені на бранчах “VK” (див. Рис. 2.3).