Основний внесок менеджера в побудову моделі на даному етапі полягає в тому, щоб розробити усередині "чорної скрині" математичні рівняння, що зв'язують перемінні. Спочатку використовують спрощені зв'язки, які потім уточнюються. До уточнення варто віднестися з великою відповідальністю, оскільки ці зв'язки в сукупності з даними стають основою всього процесу моделювання.
Управлінські рішення в значній мірі засновані на оцінці й інтерпретації даних. Бажання створити більш зроблену модель приведе до збору і збереження додаткових даних. Один з перших прихильників моделювання в сфері менеджменту, Черчмен, заявляв, що в дійсності не існує "неопрацьованих" даних, у тім змісті, що сам факт збору і фіксації даних завжди відбиває деякі схеми світогляду, тобто визначену модель, побудовану в розумі, хоча ця модель може явно і не усвідомлюватися. Проте однієї з особливостей технологічної цивілізації є одночасні збір і використання даних і моделей.
Кількісні моделі можна використовувати для генерування даних, і для побудови такої моделі звичайно необхідні дані (наприклад, щоб оцінити її параметри). Часто успіх чи невдача в моделюванні визначаються приступністю даних, їхньою точністю і правильністю вибору.
Важливо також оцінити чутливість результату, тобто наскільки рекомендовані моделлю рішення залежать від значень конкретних параметрів, службовців вхідною інформацією моделі. Менеджери віддають перевагу рішенням, що залишаються в силі для широкого діапазону вхідних значень, отже, гарне рішення не повинне перетворюватися в погане при незначній зміні параметрів одного з входів моделі.
2.2 Розробка моделей одержання прибутку на комерційному підприємстві на прикладі "Титан"
Підприємство "Титан", як вже зазначалося в розділі 1, спеціалізується на тому, що займається наданням послуг по встановленню єдиних систем пиловидалення, систем кондиціювання та електропровідних систем. Але керівники підприємства хочуть бачити модель по максимізації прибутку в електронній таблиці Excel, для того, щоб вивчити можливості подальшого розвитку компанії з при різних умовах ведення управління підприємством з метою одержання максимального прибутку.
2.2.1 Вивчення середовища, структурування ситуації і формалізація моделі
Аналізуючи обсяги реалізованих послуг і ситуацію на ринку, з огляду на бажання керівників підприємством діставати максимальний прибуток, робимо висновок, що найбільш важливим рішенням є правильне визначення ціни на пропоновані види послуг. Отже, ціна є перемінною і саме вона, поряд з параметрами витрат, буде визначати прибуток.
У ході розробки моделі визначаються перемінна інформація на вході і виході, що утворить представлення моделі у виді "чорної скрині", що приведена на малюнку 2.3.
Виходячи з того, що показником ефективності є прибуток, і на підставі цього визначаємо елементи моделі. Параметри витрат – це накладні витрати, що складаються з: заробітної плати управлінського і робочого складу, нарахувань на зарплату й інші витрати; питомих витрат на закупівлю матеріали, якщо це необхідно в ході надання послуги.
Таким чином, зміст моделей, що розробляються для підприємства "Титан" полягає в тому, щоб максимізувати прибуток у 2008 році. Дана задача буде досягатися двома різними способами, що більш детально буде розглянуто нижче:
розробка моделі максимізації прибутку на основі виявлення закономірності прогнозування на основі аналізу двох попередніх років, що проводиться на основі теорії коректності лінійних багатокрокових формул і його запропоновано розрахувати за методом експертної оцінки;
за рахунок порівняння й аналізу цін на пропоновані послуги з установки опалювальних систем підприємством "Титан" і фірмою-конкурентом.
2.2.2 Формалізована постановка оптимізаційних задач
При побудові моделі потрібно ввести в електронну таблицю рівняння, що зв'язують перемінні моделі. Запропоновані рівняння відбивають наступні залежності:
Модель, що розроблена на основі теорії коректності лінійних багатокрокових формул.
Для прогнозу обсягу виробництва та прибутку підприємства на 2008 рік за допомогою цієї моделі використовується коефіцієнт, який обрано методом експертних оцінок:
Рi,n+1=Pi,n+α x (Pi,n – Pi,n-1) (2.1)
де P – обсяг реалізації послуг;
i – номер місяця в році;
n – номер року (у нашому випадку n = 2006),
a – вільний параметр, вибір якого визначає зміна темпів росту в прогнозований рік (тобто 2008 рік стосовно 2007) у порівнянні з темпом росту за попередній рік (тобто 2007 рік стосовно 2006 року).
Приведена формула отримана на основі розробленої теорії коректності лінійних багатокрокових формул і являє собою окремий випадок лінійної багатокрокової формули нульового порядку з вільним параметром a. У випадку, коли a= 1 виходить багатокрокова формула прогнозу першого порядку (поліном Лагранжа), а точкиРi,n+1,Pi,n,Pi,n-1 лежать на одній прямій, тобто темп росту зберігається рівним значенню за попередній рік.
Модель, що базується на порівнянні й аналізі цін на послуги, що надає підприємство "Титан".
Для рішення цієї моделі пропонується таке математичне рішення:
П = V - Пер.B.- Пост.B.→max (2.2)
де V – обсяг реалізованих послуг підприємством "Титан";
Пер.B. – перемінні витрати, що виникають у підприємства під час реалізації послуг;
Пост.B. – постійні витрати, що виникають у підприємства під час реалізації послуг;
П – прибуток від реалізації послуг.
Таким чином, функція обсягу реалізації буде мати такий вигляд:
f (V) = Σf (цінаi)*f (кількістьі) (2.3)
Формули (2.4) та (2.5) показують функції перемінних та постійних витрат на реалізацію послуг:
f (Пер.B.) = Σf (Пер.B.і) * f (кількістьі) (2.4)
f(Пост.B.)= Σf(Пост.B.і) * f (кількістьі) (2.5)
Підставемо формули (2.3)–(2.5) в функціонал та зробимо деякі перетворення:
П= Σf (цінаi)*f (кількістьі)- Σf (Пер.B.і)* f (кількістьі)- Σf(Пост.B.і)*
f (кількістьі)= f (кількістьі) Σ(f (цінаi)- f (Пер.B.і)- f(Пост.B.і)) (2.6)
Пошук оптимального рішення буде проводитися за допомогою табличного процесору Microsoft Excel, а саме функції "Поиск решения". Максимізація прибутку буде проводитися за рахунок максимізації обсягів виробництва, тому що чим більший обсяг реалізації послуг, тим більший прибуток підприємство в змозі отримати від реалізації послуг з установки опалювальних систем. Таким чином, формула (2.2) є функціоналом в запропонованій математичній моделі. Змінними є ячійки, що мають вплив на кінцевий результат і містять коефіцієнти, що визначають ціну кожної окремої послуги, що надається підприємством у розрізі послуг з опалення. Умови, при яких повинно знайтися вірне рішення наведено нижче у формулі (2.7).
(2.7)де Опт.ціна – оптимальна ціна на послуги;
Макс.ціна – максимальна ціна на такі ж послуги, що пропонуються фірмою-конкурентом;
Поточ.ціна – поточна ціна на послуги, що пропонуються підприємством "Титан".
Модель, що базується на впровадженні нової маркетингової стратегії, яка має на меті підвищення чистого прибутку та обсягів реалізації послуг підприємством "Титан".
Для реалізації маркетингової стратегії пропонується математичне рішення (2.8), яке було показано вище, але тут виступають зовсім інші умови.
Функціонал визначає максимальний обсяг реалізації послуг підприємством і має такий вигляд:
П = V - Пер.B.- Пост.B.→max (2.8)
Функція обсягу реалізації буде мати такий вигляд:
f (V) = Σf (цінаi)*f (кількістьі) (2.9)
Формули (2.10) та (2.11) показують функції перемінних та постійних витрат на реалізацію послуг:
f (Пер.B.) = Σf (Пер.B.і) * f (кількістьі) (2.10)
f(Пост.B.)= Σf(Пост.B.і)* f (кількістьі) (2.11)
Підставемо формули (2.10)–(2.12) в функціонал та зробимо деякі перетворення:
П= Σf (цінаi)*f (кількістьі)- Σf (Пер.B.і)* f (кількістьі)- Σf(Пост.B.і)*
f (кількістьі)= f (кількістьі) Σ(f (цінаi)- f (Пер.B.і)- f(Пост.B.і))
Змінними в моделі виступають коефіцієнти, відповідні до витрат на рекламу та інформаційне забезпечення та прибуток, що отримує підприємство від реалізації своїх послуг. Умови, при яких повинно знаходиться вірне і оптимальне рішення моделі за допомогою функції Microsoft Excel "Поиск решения"наведено нижче у формулі (2.9).
(2.13)