Смекни!
smekni.com

Підвищення економічних показників державного підприємства "Дніпропетровські магістральні електричні мережі" (стр. 2 из 18)

1 Економічний аналіз виробничо-господарської діяльності ВАТ "Титан". Постановка задачі дослідження

У цьому розділі викладена характеристика підприємства, специфіка його діяльності, опис реалізованих товарів. Проаналізовано господарську діяльність на основі результатів балансу, річних фінансових показників. За допомогою економічного аналізу, а саме, експрес-аналізу, горизонтального і вертикального аналізу і показників ліквідності розраховані основні показники ефективності діяльності підприємства, на основі яких висунута основна мета і задачі дослідження в дипломній роботі.

1.1 Характеристика підприємства

У 2006 році було засноване підприємство "Титан", що і діє по нинішній день. Спочатку ВАТ "Титан" займалося винятково установкою єдиної системи пиловидалення, але згодом діяльність підприємства було розширено. Зараз ВАТ "Титан" займається не тільки установками єдиних систем, а також послугами по установці систем кондиціювання, та електро-провідні послуги.

На підприємстві працює дизайнер та інженер, які ведуть безпосередню роботу з замовниками. Дизайнер допомагає їм у виборі планування приміщення, якщо замовник хоче його змінити, надає допомогу в підборі матеріалів для ремонту і виборі колірної гами в оформленні приміщення. Інженер в свою чергу займається технічною частиною виконання всіх робіт.

Загальна інформація про підприємство:

повна назва – Відкрите акціонерне товариство "Титан";

форма власності – приватна власність;

форма керування – підприємства засновані фізичними особами;

вид економічної діяльності – послуги по наданню ремонтних і будівельних робіт;

діє на підставі Статуту;

є платником Єдиного податку по ставці 6%.

ВАТ "Титан" займається наданням послуг по установці єдиних систем пилозбирання, дизайнерським послугам, установці систем кондиціювання та електропровідних систем, а також дрібному будівництву. Усі приведені види послуг ведуться під спостереженням і керівництвом досвідчених спеціалістів.

Для здійснення ефективної реалізації продукції підприємство має різноманітне технологічне устаткування, механізми, інструменти і висококваліфікованих співробітників.

У Додатку 1 представлений прайс-лист ВАТ "Титан" на послуги, що надає замовникам підприємство за 2006 і 2007 роки.

На Малюнку 1.1 наведена організаційна структура підприємства "Титан", що діяла на підприємстві в 2007 році.

1.2 Аналіз господарської діяльності ВАТ "Титан"

1.2.1 Роль аналізу господарської діяльності в керуванні виробництвом і підвищенні його ефективності

В даний час аналізу господарської діяльності всіх підприємств приділяють особливу увагу. Розвиток і поглиблення аналізу є необхідною умовою стабільної роботи підприємства і дозволяє передбачити і проаналізувати господарську і комерційну ситуацію на підприємстві для досягнення кінцевої мети – одержання максимального прибутку від реалізації послуг.

Для керування виробництвом необхідно мати повну і правдиву інформацію про хід виробничого процесу і виконання плану. Тому однієї з функцій керування виробництвом є облік. Він забезпечує постійний збір, систематизацію й узагальнення даних, необхідних для керування виробництвом і контролю за ходом виконання планів і виробничих процесів.

Невід’ємним фактором у керуванні виробництвом є уявлення про хід виконання плану, результати господарської діяльності, а також інформація про тенденції і характер змін, що відбуваються в економіці підприємства. Осмислення і розуміння інформації досягається за допомогою проведення економічного аналізу, який у свою чергу є ланкою між обліком і прийняттям управлінських рішень. У процесі аналізу первинна інформація проходить аналітичну обробку, проводиться порівняння досягнутих результатів діяльності з даними за минулі відрізки часу, порівняння з показниками інших підприємств і середньогалузевими показниками; проводиться визначення впливу різних факторів на величину результативних показників; виявляються недоліки та помилки в управлінні підприємством, невикористані можливості, перспективи і так далі.

Таким чином, економічний аналіз можна розглядати як діяльність по підготовці даних, необхідних для наукового обґрунтування й оптимізації управлінських рішень.

Функція керування аналізу господарської діяльності тісно зв'язана з плануванням і прогнозуванням виробництва, оскільки без глибокого аналізу неможливе здійснення цих функцій. Аналіз господарської діяльності має важливу роль під час підготовки інформації для планування та прогнозування, оцінці якості й обґрунтованості планових показників, у перевірці й об'єктивній оцінці виконання планів. Розробка планів для підприємства також являє собою прийняття рішень, що забезпечують розвиток виробництва в планованому відрізку часу. При цьому враховуються результати виконання попередніх планів, вивчаються тенденції розвитку економіки, виявляються і враховуються додаткові резерви виробництва.

Аналіз господарської діяльності є засобом не тільки обґрунтування планів, але і контролю за їхнім виконанням. Планування починається і закінчується аналізом результатів діяльності підприємства.

Аналіз господарської діяльності підприємства дозволяє підвищити рівень планування, зробити його науково обґрунтованим.

Велика роль приділяється аналізу у визначенні і використанні резервів підвищення ефективності виробництва. Аналіз сприяє економічному використанню ресурсів, виявленню і впровадженню досвіду попередніх років, наукової організації праці, нової техніки і технології виробництва, попередженню зайвих витрат і так далі.

Таким чином, можна зробити висновок, що аналіз господарської діяльності є важливим елементом у системі керування виробництвом, діючим засобом виявлення внутрішньогосподарських резервів, а також основою розробки науково обґрунтованих планів і управлінських рішень.

Роль аналізу як засобу керування виробництвом з кожним роком стрімко збільшується, що обумовлюється різними обставинами. По-перше, необхідністю неухильного підвищення ефективності виробництва в зв'язку з ростом дефіциту і вартості сировини, підвищенням науко- і капіталоємності виробництва. По-друге, поступовим відходом від командно-адміністративної системи керування і переходом до ринкових відносин.

У цих умовах жодний керівник підприємства не може розраховувати тільки на свою інтуїцію, або інтуїцію своїх підлеглих. Управлінські рішення, а також і дії, повинні бути засновані на точних розрахунках і на всебічному економічному аналізі. Вони повинні бути оптимальними, науково обґрунтованими, мотивованими, та мати підкріплення у вигляді цифр для їх впровадження. Жодний організаційний, технічний або технологічний захід не повинний здійснюватися доти, поки не буде представлене його економічне обґрунтування з погляду його доцільності проведення. Недооцінка ролі аналізу господарської діяльності, помилки в планах і управлінських діях у сучасних умовах приносять дуже великі та відчутні втрати. І навпаки, ті підприємства, що серйозно відносяться до аналізу своєї господарської діяльності, мають гарні результати і високу економічну ефективність.

1.2.2 Основні показники господарської діяльності ВАТ "Титан"

З початку 2006 року підприємство "Титан" почало займатися установкою єдиних систем пило-видалення у квартирах і офісах. Але вже в середині 2006 року коло пропонованих послуг "Титан" значно розширилося, і підприємство вийшло на інші ринки, такі як установка систем кондіціювання та електропровідні системи, як для квартир так і офісних приміщень. У 2007 році підприємство зайнялося також розробкою систем пиловидалення та кондиціювання для капітальних споруд. За цей період підприємство завойовувало своє місце на ринку: розробляло технології виробництва, модернізувало устаткування, тим самим підвищило якість пропонованих послуг і значно збільшило число своїх постійних клієнтів.

В таблицях 1.1, 1.2, 1.3 і 1.4 представлено звіти державної статистики про основні показники діяльності підприємства "Титан" за 2006 і 2007 роки, що здаються в органи державної статистики. А саме звіт про обсяг реалізованих послуг, доход від реалізації послуг, витрати на реалізацію послуг, кількість працівників і оплата їхньої праці.

Таблиця 1.1 – Обсяги реалізованих послуг

Вид економічної діяльності Сума, тис. грн.
2006 рік 2007 рік
Реалізація послуг по установці єдиних систем пиловидалення і систем кондиціювання 1 465,00 3 345,40

Таблиця 1.2 – Доход від реалізації послуг

Рік Сума, тис. грн.
2006 1 227,60
2007 2 812,00

Таблиця 1.3 – Витрати на реалізацію послуг

Найменування витрат Витрати в 2006 р., тис. грн. Витрати в 2007 р., тис. грн.
Матеріальні витрати (витрати на енергію) 241,40 492,40
Амортизація 127,60 357,20
Витрати на оплату праці 114,00 135,00
Відрахування на соціальні заходи 42,36 57,80
Інші операційні витрати 163,20 252,6
Разом 688,56 1 295,00

Таблиця 1.4 – Кількість працівників і оплата їхньої праці

Найменування Кількість, чол.
2006 р. 2007 р.
Середнє чисельне число працівників, що працюють на підприємстві, чол. - з них управлінський персонал, чол. - з них робітники, чол. 521134 521134
Фонд оплати праці - усього, тис. грн.: - з них управлінський персонал, чол. - з них робітники, чол. 114,0038,0076,00 135,0045,0090,00
Соціальні відрахування по заробітній платі – усього, тис. грн.: - з них управлінський персонал, чол. - з них робітники, чол. 42,3614,1228,24 57,8019,2738,53

Аналізуючи економічні значення показників діяльності підприємства "Титан" за два роки (2006 та 2007 роки), можна говорити про те, що діяльність підприємства добре налагоджено. Проте такі загальні дані не дають можливості повною мірою охарактеризувати та оцінити ефективність роботи підприємства в цілому. Таким чином, більш ретельне і глибоке вивчення економічних і фінансових показників діяльності підприємства допоможе виявити слабкі місця та сильні сторони підприємства. А також дасть можливість запропонувати методи підкріплення слабких місць та укріплення сильних сторін підприємства.