Смекни!
smekni.com

Формування та управління кредитним портфелем на прикладі ПАТ Промінвестбанк (стр. 4 из 11)

приймання платежів за ваучери передоплачених послуг через мережу банкоматів Промінвестбанку;

переказ коштів з карткових рахунків держателів через мережу банкоматів Промінвестбанку на інші карткові рахунки;

обслуговування операцій банків-агентів Промінвестбанку;

організаційно-технічна підтримка українських банків при вступі в міжнародні платіжні системи.

З метою закріплення позицій банку на українському ринку міжнародних платіжних карток, Промінвестбанком були впроваджені нові карткові продукти: платіжні картки MasterCard Electronic, картки миттєвого випуску VISA Electron Instant. Також банком було впроваджено послугу "Он-лайн замовлення особистої платіжної картки" через мережу Інтернет та прийом платежів за ваучери передоплачених послуг.

За активну діяльність на ринку платіжних карток та емісію мільйонної картки MasterCard та Maestro Промінвестбанк був нагороджений дипломом від компанії MasterCard Europe.

Піклуючись про зручність обслуговування корпоративних та приватних клієнтів, Промінвестбанк постійно розширює мережу банкоматів та пунктів видачі готівки. Мережа банкоматів на 01.01.2007 року складається з 1 175 одиниць, в тому числі 906 банкоматів міжнародних платіжних систем.

Активний розвиток Промінвестбанку, його стабільність та надійність базується на високому рівні інформаційних технологій, впровадженні найновіших технологічних досягнень. Постійний розвиток інформаційної системи банку забезпечує надання клієнтам послуг найвищої якості, швидкість і безперебійність розрахунків, конфіденційність банківської інформації, ефективність управління діяльністю банку.

Банківське програмне забезпечення націлене на виконання економічної стратегії Промінвестбанку і розвивається по таких головних напрямках:

забезпечення виконання облікової політики Банку та ведення бухгалтерського, фінансового та податкового обліку відповідно до нормативних документів;

надання послуг клієнтам банку, підвищення зручності завдяки використанню веб-технологій;

формування даних для прийняття рішень на основі звітної та аналітичної інформації;

дотримання вимог Національного банку при розрахунках в системі електронних платежів, складання статистичної звітності;

здійснення обміну інформацією в електронному вигляді з державними установами;

автоматизація внутрішньобанківських процесів.

У 2005 році банком впроваджені та вдосконалені наступні розробки:

впроваджена "Електронна біржа готівкових валютних коштів";

розроблена послуга "Он-лайн замовлення особистої платіжної картки" через мережу Інтернет;

надана можливість аналізу фінансових операцій з метою боротьби з тероризмом i легалізацію коштів, набутих злочинним шляхом, на центральному рівні;

запроваджене кредитування фізичних осіб з використанням міжнародних пластикових карток;

вдосконалена автоматизована система управління персоналом, впроваджене програмне забезпечення персонального та штатного обліку кадрів;

розширені можливості комплексу по роботі з цінними паперами;

надано можливість обліку гарантійних депозитів юридичних осіб.

Використання новітніх технології, обсяги інформації, що передаються в електронних каналах банку, ставлять підвищені вимоги до задач захисту, забезпечення конфіденційності та надійності збереження інформації, якості та швидкості передачі даних. За 2005 рік здійснено заміну та модернізацію обладнання локальної мережі комп'ютерного центру та центрального апарату, надійність роботи якої посилена апаратним дублюванням її ланок, системами безперебійного живлення.

Надійність зберігання інформації посилюється використанням територіально та технологічно відокремлених резервних і дублюючих систем. Безпека операцій і конфіденційність інформації забезпечуються шляхом розмежування та авторизації прав доступу, використання цифрового підпису, шифрування платіжних документів за допомогою смарт-карток, використання програмно-апаратних комплексів, що захищають вузли банківської мережі від несанкціонованого доступу зовні, системи антивірусного контролю. Розвиток інформаційних технологій для Промінвестбанку залишається пріоритетним напрямком діяльності, що дозволяє банку та його клієнтам з впевненістю дивитися в майбутнє.

1.3 Виконання банком економічних нормативів, управління банківськими ризиками і проведення внутрішнього аудиту і контролю

Промінвестбанк - достатньо капіталізований та платоспроможний банк. За обсягами регулятивного капіталу Промінвестбанк займає третє місце серед банків України. Досягнутий обсяг капіталу забезпечує покриття банківських ризиків, стабільний розвиток діяльності та фінансову стійкість. Банк має високий рівень прибутку, що дозволяє постійно нарощувати обсяг капіталу.

Регулятивний капітал Промінвестбанку на 01.01.2007 року складав 1 337,0 млн. гривень при нормативі не менше 72,2 млн. гривень, що у 18,5 разів перевищує нормативні вимоги Національного банку України. Високий рівень капіталізації банку дозволяє здійснювати кредитну підтримку підприємств стратегічно важливих галузей промисловості України.

Норматив адекватності регулятивного капіталу/платоспроможності (Н2) складав 11,1% при мінімальних вимогах 10%. Норматив адекватності основного капіталу (Н3) - 6,8% при мінімальних вимогах 4%.

Банк постійно підтримує високий рівень ліквідності, що гарантує своєчасне та в повному обсязі виконання зобов'язань перед кредиторами та вкладниками.

На 01.01.2007 року нормативи ліквідності складали:

миттєвої ліквідності (Н4) - 59,5% при нормативних вимогах не менше 20%;

поточної ліквідності (Н5) - 55,1% при нормативних вимогах не менше 40%;

короткострокової ліквідності (Н6) - 36,4% при нормативних вимогах не менше 20%.

Норматив великих кредитних ризиків (Н8) становив 200,8% від регулятивного капіталу при вимогах Національного банку України - не більше 800%.

Управління банківськими ризиками є одними із ключових елементів стратегії розвитку Промінвестбанку. Банк реалізує комплекс процедур з управління ризиками, використовуючи пропозиції та рекомендації Базельського Комітету (Базель II) й інших міжнародних організацій щодо контролю за банківською діяльністю.

З метою створення максимально ефективної системи управління ризиками у звітному році продовжувалася цілеспрямована робота з удосконалення системи оцінки, аналізу й управління усіма видами ризиків. Банком розроблені нові положення: „Політика управління ризиком платоспроможності", „Політика управління кредитним ризиком" і „Політика управління ризиком ліквідності”.

Для ефективного управління ризиками в банку розроблені та діють процедури управління ризиками ліквідності, операційними, процентними, валютними, кредитними і ринковими ризиками. Дані процедури обмеження ризиків застосовуються для забезпечення стійкості і надійності Банку при досягненні запланованих результатів діяльності.

Промінвестбанк постійно вдосконалює методології оцінки і управління ризиками, що дозволяє приймати найбільш ефективні рішення за різними напрямками діяльності банку в ринкових умовах. Ефективність розроблених і впроваджених в банку процедур з управління ризиками підтверджується спроможністю завчасно виявляти і кількісно вимірювати позиції Промінвестбанку у випадку виникнення непередбачуваних ситуацій.

Відповідно до статті 44 Закону України "Про банки і банківську діяльність" для управління ризиками в банку працюють:

Комітет з питань управління активами і пасивами;

Головний кредитний комітет;

Головний тарифний комітет.

Все більше уваги приділяється аналізу та оцінці ризиків, з якими стикаються банки в процесі діяльності. Розуміння ризику, його оцінка і методи управління ним в Промінвестбанку є пріоритетними, тому система управління ризиками постійно вдосконалюється і розвивається.

Промінвестбанк неухильно підтримує репутацію надійного та прозорого банку, діяльність якого відповідає вимогам чинного законодавства. Це обумовлено як обраною стратегією керівництва, так і наявністю ефективної системи внутрішнього контролю, яка забезпечує законність, ефективність і безпеку банківських операцій, захищає від потенційних ризиків, помилок та втрат.

Значну роль в системі внутрішнього контролю банку посідає Служба внутрішнього аудиту, організаційний статус якої передбачає функціонування підрозділів внутрішнього аудиту в усіх регіонах України та їх підпорядкованість Департаменту внутрішнього аудиту як єдиному координаційному центру.

Процедури проведення внутрішнього аудиту ґрунтуються на методиці оцінки банківських ризиків, запровадженій Базельським комітетом з банківського нагляду, та враховують міжнародний досвід. Увага Служби внутрішнього аудиту зосереджена на дотриманні банком вимог чинного законодавства України, попередженні порушень та недоліків в діяльності структурних підрозділів банку, оцінці адекватності запроваджених систем внутрішнього контролю та операційних процедур, надання рекомендацій щодо ефективного управління ризиками банківської діяльності.

Якість та повнота аудиторських перевірок забезпечується власними стандартами аудиту та методологічною базою з проведення внутрішнього аудиту, постійним моніторингом результатів перевірок, поєднанням фахівцями Служби знань в області аудиту, глибокого розуміння бізнесу та багаторічного досвіду банківської роботи.

Упродовж 2006 року Службою внутрішнього аудиту здійснено біля 1000 аудиторських перевірок та контрольних заходів, що дозволило банку уникнути можливих втрат та знизити рівень впливу потенційних ризиків, притаманних банківській діяльності. Аудиторські висновки та результати роботи Служби розглядаються керівництвом банку та слугують основою для прийняття рішень з вдосконалення управління банком, підвищення його конкурентноздатності, впровадження сучасних технологій та вдосконалення процедур внутрішнього контролю.