інструментальна, яка полягає в тому, що наука господарського права створює інструменти для практичного вивчення дієвості та корисності господарського законодавства і права;
практична організаторська, яка полягає в розробці конкретних методів і засобів перетворення господарських відносин для забезпечення економічних реформ і адаптації українського законодавства до законодавства Європейського союзу, а також до міжнародних правових стандартів;
прогностична, що спрямована на підготовку прогнозу розвитку господарського законодавства на перспективу.
Правові проблеми науки господарського законодавства є об’єктом досліджень юридичних науково – дослідних установ, і насамперед, академічного рівня: Національна академія наук України, Інститут держави і права імені В.І.Корецького, Інститут економіко – правових досліджень НАН України, Інститут приватного права і підприємництва АПрН України, Академія правових наук України та галузеві академії. Широкий спектр господарсько – правових досліджень проводиться у вищих юридичних навчальних закладах та юридичних факультетах, у яких є відповідні кафедри.
Навчальна дисципліна господарське право юридично визначена і конкретніше представлена у навчальних планах вищих навчальних закладів і юридичних факультетів спеціальності «правознавство», а також в економічних. управлінських та інших. Хоча назва дисципліни цієї не однакова («господарське законодавство», «підприємницьке право»), але її зміст визначають конституційні засади, ГК і господарське законодавство, хоч у різних обсягах навчального матеріалу, залежно від рівня акредитації вузу і профілю підготовки майбутніх спеціалістів.
Предметом господарського права як навчальної дисципліни є ті суспільні економіко – правові відносини, в які вступають суб’єкти господарювання з метою здійснення своєї виробничо господарської підприємницької діяльності.
Господарське право як навчальна дисципліна вивчає сутність знань і навичок правового регулювання господарської діяльності та використання відповідних правових норм у практиці професійної юридичної діяльності.
За такого розуміння зміст навчальної дисципліни господарське право відображений в ГК і на його базі господарському законодавстві України та міжнародних нормативно – правових актах. Тут доречно зазначити, що відповідно до закону України «Про дію міжнародних договорів на території України» від 14 вересня 1992 року , коли міжнародні договори ратифіковані Верховною Радою України, то вони складають невід’ємну частину національного законодавства України і застосовується в законному порядку, передбаченому для норм українського законодавства. В зв’язку з ратифікацією ці питання стають більш актуальними.
Традиційно навчальна дисципліна, в тому числі господарське право має своє логічну структуру і поділяється на загальну та особливу (спеціальну) частину.
В загальній частині передбачено вивчення і засвоєння студентами матеріалів про засадничі положення правового забезпечення регулювання господарської діяльності. Це, зокрема, такі розділи і теми:
Глава 1. Поняття, предмет і джерела господарського права.(2 теми).
Тема 1. Господарська діяльність.
Тема 2. Поняття, предмет господарського права та господарське законодавство.
Глава 2. Державна підтримка підприємництва (1 тема).
Глава 3. Правовий статус суб’єктів господарських правовідносин. (3 теми).
Тема 3.Загальна характеристика суб’єктів господарських правовідносин.
Тема 4. Правове становище підприємств і господарських товариств.
Тема 5. Правове становище кооперативів і господарських об’єднань.
Глава 4. Державна реєстрація суб’єктів господарювання (2 теми).
Тема 6. Загальні умови створення і порядок державної реєстрації суб’єктів господарювання.
Тема 7. Правові наслідки державної реєстрації.
Глава 5. Ліцензування і патентування господарської діяльності (1 тема).
Глава 6. Припинення діяльності суб’єкта господарювання (3 теми).
Тема 8. Поняття, способи і наслідки при припиненні діяльності суб’єкта господарювання.
Тема 9. Поняття, підстави і стадії провадження у справі про банкрутство.
Тема. 10. Судові процедури, які застосовуються до боржника і державна реєстрація припинення суб’єкта господарювання.
Глава 7. Правовий режим майна суб’єктів господарювання (2 теми).
Тема 11. Загальні положення про право власності та речові права суб’єктів господарювання.
Тема 12. Правовий режим майна суб’єктів господарювання.
Глава 8. Правове регулювання приватизації (1 тема).
Глава 9. Господарські зобов’язання (1 тема).
Глава 10. Господарський договір (2 теми).
Тема. 13 Поняття, ознаки, функції і класифікація господарських договорів.
Тема. 14. Види господарських договорів, порядок їх укладання і виконання.
Глава 11.Відповідальність у господарських правовідносинах (1 тема).
У спеціальній частині господарського права як навчальної дисципліни буде запропонований матеріал щодо правового регулювання функціональних видів господарської діяльності (економічної конкуренції, ринку цінних паперів, цін і ціноутворення, інвестиційної та інноваційної діяльності, іноземного інвестування) та в окремих галузях і сферах господарського життя (електроенергетики, аграрно – промислового сектору, будівельної діяльності, харчовій промисловості, торгівельної діяльності та побутового обслуговування тощо).
Контрольні запитання1. Чим обумовлена господарська діяльність?
2. Визначте поняття та ознаки господарської діяльності?
3. Що складає зміст господарської діяльності?
4. Назвіть види господарської діяльності?
5. В чому полягає зміст підприємництва як спосіб здійснення господарської діяльності?
6. Які ознаки підприємницької діяльності Ви знаєте?
7. Назвіть і поясніть принципи підприємницької діяльності?
8. В чому полягає некомерційна господарська діяльність?
9. Які Ви знаєте умови розвитку малого підприємництва?
10. Які види господарських правовідносин Ви знаєте?
11. Визначте зміст і особливості організаційно - господарських правовідносин?
12. Які методи державного регулювання господарських відносин Ви знаєте?
13. Визначте поняття господарського права.
14. Що є предметом правового регулювання господарського права?
15. Які Ви знаєте методи господарського права?
16. 3а якими принципами функціонує господарське право?
17. Поясніть поняття та ознаки господарського законодавства?
18. Що складає систему господарського законодавства?
19. Які основні напрями вдосконалення господарського законодавства?
20. У чому зміст галузі правової науки господарського права?
21. У чому мета викладання господарського права?
ГЛАВА 2.
ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ПІДРИЄМНИЦТВА
§ 1. Регулювання підприємницької діяльності як засіб підтримки підприємництва
Регулювання підприємницької діяльності розглядається як форма державного впливу на господарську діяльність господарюючих суб’єктів. Воно виражається у державній регуляторній політиці держави, спрямованій на забезпечення умов збалансованості її втручання у розвиток підприємництва. Здійснення державного регулювання господарської діяльності у тому числі підприємництва, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 01.09.2003 р. (далі — Закон).
У ньому державна регуляторна політика у сфері господарської діяльності визначена як напрям державної політики, спрямований на вдосконалення правового регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, зменшення втручання держави у діяльність суб'єктів господарювання та усунення перешкод для розвитку господарської діяльності, що здійснюється в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.
Принципами державної регуляторної політики є:
доцільність — обґрунтована необхідність державного регулювання господарських відносин з метою вирішення існуючої проблеми;
адекватність — відповідність форм та рівня державного регулювання господарських відносин потребі у вирішенні існуючої проблеми та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятних альтернатив; ефективність — забезпечення досягнення внаслідок дії регуляторного акта максимально можливих позитивних результатів за рахунок мінімально необхідних витрат ресурсів суб'єктів господарювання, громадян та держави;
збалансованість — забезпечення у регуляторній діяльності балансу інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави;
передбачуваність — послідовність регуляторної діяльності, відповідність її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб'єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності;
прозорість та врахування громадської думки — відкритість для фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань дій регуляторних органів на всіх етапах їх регуляторної діяльності, обов'язковий розгляд регуляторними органами ініціатив, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому законом порядку фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, обов'язковість і своєчасність доведення прийнятих регуляторних актів до відома фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності.