ЗАТ „Піонтекс" виготовляє широкий асортимент нетканих полотен для різних галузей народного господарства.
За останні роки підприємство значно модернізувалося і переросло в фабрику, яка випускає більше 20 найменувань нетканих матеріалів.
Сучасне обладнання, колективний досвід професіоналів, можливості збільшення потужностей виробництва дозволяють щорічно оновлювати асортимент продукції і розширювати співробітництво, гарантуючи при цьому гарну якість та високий рівень договірних зобов’язань.
Вся продукція підприємства виробляється з екологічно чистих матеріалів, які не викликають алергію, що підтверджено гігієнічним сертифікатом.
Якість продукції забезпечується застосуванням у виробництві якісної сировини і систематичним контролем на всіх етапах виробничого процесу.
В наш час ЗАТ „Піонтекс" виробляє: ватин (холстопрошивний, голкопробивний); полотна (прасувальні, фільтрувальне, меблеві, геотекстиль, підоснову для лінолеуму); синтепон (звичайний, силіконовий); матраци (ватні, силіконові); ковдри (ватні, силіконові); подушки (ватні, силіконові).
Голкопробивний ватин є нетканим голкопробивним полотном, яке використовується у виробництві меблів, каркасних (пружинних) і ортопедичних матраців; виробництві сталевих дверей, прасувальних дошок; пошитті спецодягу і будь-якого іншого одягу, яка прошивається ззовні (використовується як утеплююча прокладка). І звичайно ж голкопробивний ватин - відмінний тепло і звукоізоляційний матеріал.
Основною відмінністю голкопробивного ватину від холстопрошивного є те, що у першого скріплення чи з’єднання волокон відбувається за рахунок проколювання достатньо щільною кількістю пробивних голок вихідного напіввовняного, синтетичного або бавовняного волокна. А холстопрошивний ватин зв’язується за допомогою бавовняної або поліефірної нитки, яка прошиває полотно по всій його довжині (у вигляді ялинки). Області ж застосування даного виду ватину ті ж самі, що і голкопробивного.
Зробивши ставку на виробників меблів, матраців і спецодягу і виходячи з побажань своїх замовників, фабрика перейшла на випуск ватинів з конкретними характеристиками, які у повному обсязі задовольняють дійсних та потенціальних клієнтів. Це достатньо висока поверхнева щільність - 300 г/кв. м. (450 г/пог. м), враховуючи те, що основні конкуренти виробляють ватин щільністю 200-250 г/кв. м. І стандартна ширина - 1,5 м.
Основу напіввовняного голкопробивного ватину складає натуральна відновлена вовна - 20-30% від загального складу. Основу бавовняного голкопробивного ватину складає відновлена бавовна - 40-50% від загального складу. В основі синтетичного голкопробивного ватину - синтетичні волокна - до 80% від загального складу.
Також однією із головної продукції є полотно об’ємне термоскріплене - синтепон - продукт, який широко використовується у багатьох галузях легкої промисловості. Матеріал має об’ємну структуру, високу міцність і достатню м’якість, володіє відмінними фізико-механічними показниками, вирізняється рівномірною поверхнею та рівномірними показниками по усадці. Даний матеріал зберігає свою м’якість незалежно від терміну його використання, не виділяє пилу і не викликає алергію. Структура волокон забезпечує гнучкість матеріалу, а їх закрутка гарантує високі характеристики по міцності.
Використовується у виробництві м’яких меблів в якості пружного шару між покривним оббивним матеріалом та основним формоутворюючим матеріалом (тобто в якості наповнювача для сидінь), у швейній промисловості як утеплювач, у виробництві ковдр, покривал, спальних мішків, взуття, м’яких іграшок та ін.
В процесі виробництва синтепону, використовується тільки 100% поліефірне волокно з Китаю. Ширина полотна 1500 мм (в рулоні 30 погонних метрів). За бажанням замовника можливий випуск продукції з нестандартними параметрами (щільність та ширина регулюється).
Серед продукції товариства є також геотекстиль - нетканий водонепроникний матеріал, виготовлений з натуральних або штучних полімерів шляхом механічного (голкопробивного) закріплення волокон. Голкопробивний геотекстиль характеризується низьким початковим модулем деформації, але має високу деформативну здатність (подовження до 30% без порушення цілісності). Термоукріплений геотекстиль має невелику товщину (0,1 - 0,3 мм). Йому властивий відносно високий модуль початкової деформації, подібно до тканих матеріалів, та значним подовженням при розриві, подібно до голкопробивного геотекстилю.
На відміну від тканих матеріалів, у нетканого геотекстилю з невпорядковано розташованими волокнами механічні властивості не залежать від напряму прикладання навантаження. Розтягуючі зусилля передаються лише на одну частину волокон, а інші переорієнтовуються у напрямку розтягнення.
Тож, виходячи з властивостей геотекстилю його застосовують для укріплення доріг при будівництві автомагістралей; для інверсійного покриття крівель; для дренажу фундаменту і захисту стін будівель; обмеження росту бур’янів та ін.
Також на фабриці налагоджено виробництво підоснови для лінолеуму, в якості якої пропонується один з видів сучасних матеріалів - неткане полотно на основі поліефірних волокон, отримане шляхом голкопробивання з наступним термоукріпленням. Цей матеріал не гігроскопічний, не гниє, стійкий до дії ультрафіолету і мікроорганізмів, має відмінні теплозахисні, фільтраційні та звукоізоляційні властивості, не має запаху. Матеріал представляє собою полотно схоже на волок з волокон поліефіру білого кольору. З фабрики постачається рулонами шириною 1,6 м з рівно обрізаними по ширині краями.
В даний час підприємство пропонує широкий асортимент фільтрувальних полотен у вигляді нетканого матеріалу із термічно укріплених хімічних волокон (100% поліефірне волокно), просоченого поліефірною смолою, зміцненого шаром щільного нетканого полотна із поліефірних волокон. Фільтрувальне полотно призначене для очистки рідких та газоподібних середовищ від механічних забруднень в різних галузях промисловості. Можлива ширина полотна - 1,60 - 2,4 м. Довжина полотна в рулоні до 150 м.
Іншим видом діяльності товариства є швейне виробництво. У 2005 році на підприємстві створено швейний цех, в якому виготовляється продукція постільної групи - матраци, ковдри та подушки із силікону та ватину. Дана продукція користується великим попитом у клієнтів з південного регіону та АРК, які займаються налагодженням курортної діяльності.
Виявилося, що попит на основну продукцію, до якої відносять ватин, синтепон та інші неткані полотна найвищий у період з серпня по грудень, а попит на вільну групу є найбільшим з січня по серпень. Тому річна динаміка виробництва виражає яскраву сезонність у діяльності підприємства.
Відповідно до діяльності, яку веде підприємство виробничий процес здійснюється у трьох напрямках: виробництво ватину, фільтрувальних полотен, геотекстилю; виробництво синтепону; швейне виробництво (матраци, подушки, ковдри).
Основою у виробництві ватину є розчісування натуральних, регенерованих та штучних волокон. Здійснюється це на чесальних машинах. Далі за допомогою перетворювача процесу розчесане волокно розкладається в декілька шарів на поперечний транспортер. Кількість шарів визначається швидкістю подачі поперечного транспортера. Чим менша швидкість - тим більше шарів і відповідно більша щільність ватину досягається на виході. І навпаки, чим більша швидкість - тим менша щільність готового зразка.
З поперечного транспортеру через ущільнювач полотна і додатковий транспортер розчесане і відновлене волокно надходить в голкопробивну (для голкопробивного ватину) або у в’язальнопрошивну (для холстопрошивного ватину) машину „Біфама”.
Далі, за рахунок зв’язування волокон між собою утворюється готовий виріб - ватин, який потім проходить контроль якості, намотування, пакування та маркування.
Технологія виробництва всіх інших видів нетканих полотен, які виготовляються на фабриці подібна до технології виробництва ватину, але змінюються деякі параметри процесу для досягнення специфічних властивостей відповідного нетканого матеріалу.
Технологія виробництва синтепону:
Розрихлення синтетичних волокон за допомогою щіпально-замаслювальної машини;
Розчісування розрихлених волокон;
Формування волокнистого полотна;
Обробка волокнистого полотна з’єднуючим бікомпонентним волокном (обробка силіконом - для виробництва силіконового синтепону);
Сушіння полотна;
Контроль якості та намотування в рулони;
Пакування та маркування.
Виробництво постільної групи здійснюється у швейному цеху, де відбувається пошив матраців, ковдр та подушок.
Аналізуючи клієнтську базу товариства, я встановила, що сфера збуту охоплює всю національну територію, тому основним ринком збуту товарів, які виробляє ЗАТ „Піонтекс" з географічної точки зору є весь ринок нетканих матеріалів України.
Протягом останніх років неткані матеріали набли широкої популярності в багатьох сферах промисловості як дуже необхідний матеріал для виробництва величезної кількості товарів.
Тому серед клієнтів ЗАТ „Піонтекс" можна побачити по-перше підприємства-виробники меблів, оскільки неткані матеріали, такі як синтепон та ватин є незамінними у процесі виробництва більшості м’якої меблевої продукції. Клієнтами фабрики є швейні фабрики та фірми, що замовляють у ЗАТ „Піонтекс" синтепон та ватин для пошиття верхнього одягу та спецодягу, адже дані неткані матеріали гарно зберігають тепло та є утеплюючими компонентами швейних виробів.