Смекни!
smekni.com

Спостереження поведінки домашнього кота (стр. 10 из 13)

Флегматики

Це тварини з дещо загальмованими реакціями. Спокійні, поступливі, терплячі, здатні багато стерпіти від дітей, проте схильні до малорухливого способу життя. Вони дуже пристосовані до життя в городчких квартирах і можуть годинником сидіти на одному місці, пожвавлюючись тільки з приходом господаря. Головне, не дати їм залеться, обпливти жиром. Організатором ігор повинен стати господар. Цю "важливу роботу" охоче виконують діти. Допомагають в цьому іграшки з ласою начинкою, які потрібно довго катати, перш ніж витягнути з них вітамін у вигляді "цукерочки". Особливо важливо рухатися вагітним кішкам, щоб надалі не виникло ускладнень при пологах. Коти, не дивлячись на флегматичність, є хорошими виробниками і миттєво перетворюються з приходом обраниці. Своєю унікальною наполегливістю, терпінням і видимою байдужістю вони ламають опір будь-якої котячої пані і здатні покрити кішок, з якими інші коти справитися не можуть. Але тут теж своя небезпека - якщо цим тваринам дати залежатися і ожиріти, то вони можуть стати просто байдужими до протилежної підлоги. При вихованні флегматиків, щоб привчити їх до місця і порядку, мало просто словесного несхвалення. Виляск складеною газетою, який не заподіє особливої шкоди фізичному стану тварини, емоційно дуже дієвий, а окрик і прочуханка повинні неминуче слідувати за провиною, тоді, згодом, достатньо буде простої команди для припинення непристойних дій.

Меланхоліки

Це тварини з нестійкою психікою, дуже чутливі, емоційні, причепливі до господаря, ревниві і деколи образливі, соромливі і полохливі. Їх відданість не знає меж. Виховання таких кішок вимагає великої уваги і терпіння. Буває достатньо дрібниці, щоб їх образити. Через ревнощі вони важко уживаються з іншими тваринами і не підходять для вмісту у великих розплідниках. З ними завжди треба бути ласкавими, спокійними, прагнути не підвищувати голосу. Коли вони вимагають до себе уваги, треба відкладати справи і займатися ними, почастіше розмовляти з ними, оскільки вони дуже тямущі. В нагороду ви одержите чуйного зрадженого друга, який завжди знатиме, в якому ви настрої і підтримає вас в скрутну хвилину. Кішки-мами дуже люблять своїх котенят і важко переживають розставання з ними, тому хоча б одне котеня повинне залишитися з мамою довго. Коти можуть настільки любити своїх господарів, що виявляються поганими виробниками, оскільки часто бувають байдужі до кішок, що приходять на в'язки, хоча і з кішками таке теж трапляється. Ці тварини досить часто полохливі, і з цим завжди треба вважатися.

Мова кішок

Мова тіла

Кішки славляться своєю незалежністю і тим, що поодинці здобувають прожиток. На відміну від своїх дальніх родичів - собак - вони не об'єднуються в зграї, щоб захищати один одного або разом полювати. Тому у них і не могли виробитися правила соціальної поведінки в групі.

Проте вони все ж таки спілкуються з іншими кішками, і не тільки з сексуальними партнерами або своїми котенятами. Є у них і те, що ми назвали б "дружнім спілкуванням". У кішок розроблена ціла мова - учені налічують 25 різних візуальних сигналів, які можуть бути застосовані в 16 поєднаннях; самі ж кішки, без сумніву, розрізняють набагато більше тонких нюансів. Але якщо ми навчимося розуміти хоча б основні, базові вирази з котячої "мови жестів", то і це допоможе нам набагато краще розуміти, що відчувають і що хочуть "сказати" наші кішки.

Багато елементів поведінкового репертуару кішок виявляються в грі. Котенята і навіть дорослі кішки самозабутньо розігрують перед нами пантоміму, зображаючи полювання, бійку або залицяння, - цілу гамму поведінкових проявів. Гру можна прирівняти до племінних танців, в яких програються або навіть проживаются сцени війни або полювання, - це і навчання, і обряд. В більшості випадків кішки, яким доводиться жити разом, легко знаходять спільну мову, а їх відносини можна назвати спокійними і дружніми. Ну а якщо між ними виникають тертя, то у вас з'являються шанси ближче познайомитися зі всім репертуаром!

Положення голови, вух, очей і вус може багато що сказати про настрій і стан кішки. Численні лицьові м'язи роблять котячу мордочку дуже виразної, а положення голови і саме по собі здатне повідати нам, шукає кішка контакту або прагне уникнути його. Коли голова витягнута вперед, кішка налаштована на контакт або намагається зрозуміти настрій іншої кішки або господаря: краще всього це помітне, коли ви приходите додому і кішка спрямовується до вас в надії, що її приголублять і погодують!

Конфліктну ситуацію упевнена в собі тварина зустріне з піднятою головою, якщо ж у нього всерйоз агресивні наміри, то голову опустить. Підлегла кішка теж може пригнути голову, проте у випадку, якщо вона сильно перелякана і готується захищатися, її голова буде піднята! Відсутність інтересу, байдужість виявляються такою позою: голова опущена, підборіддя опущено, очі дивляться убік. Як бачите, дуже нелегко розібратися в настрої кішки тільки по положенню голови - можна дійти абсолютно невірних висновків! Але якщо при цьому звернути увагу на положення всього тулуба, то ми одержимо достатньо підказок, щоб правильно оцінювати ситуацію.

Нелегко розібратися в настрої кішки тільки по положенню голови - можна дійти абсолютно невірних висновків! Але якщо при цьому звернути увагу на положення всього тулуба, то ми одержимо достатньо підказок, щоб правильно оцінювати ситуацію.

Мова звуків

"А як розмовляє кішечка?" - питаємо ми у малюків. "Няв", - відповідають вони. "А що говорить собачка?" - "Гав-гав". Що ж, "гав", мабуть, непогано передає основний сигнал, до якого вдається собака, вимагаючи нашої уваги. А ось одне звукосполучення "няв" явно дуже бідно і нездатний описати величезну різноманітність звуків, що є в лексиконі кішок.

Дослідження, направлені на вивчення тонкості котячого словника, початі порівняно недавно. Різні фахівці по-різному класифікують звуки, а ми розглянемо їх в контексті наших взаємостосунків з улюбленцями.

Щоб розібратися в різноманітних звуках і інтонаціях, які використовує кішка в спілкуванні, доведеться серйозно і уважно потрудитися. Звичайно ми інстинктивно розуміємо, про що "говорить" з нами кішка, і не стільки судимо про це по звуках, скільки здогадуємося по її зовнішньому вигляду і обставинам, чого вона хоче: чекає, щоб її погладили, "натякає", що настав час вечері, або просто веде дружню бесіду. Розумна кішка полегшує нам задачу розуміння: вона підійде до порожньої миски, до дверей або почне скребти у вікно, бажаючи, щоб її випустили погуляти. Якщо ж ви всерйоз хочете розрізняти звуки, які видає ваша кішка, запишіть на магнітофон голос кішки і свої тлумачення: як ви розумієте значення різних сигналів. Прослуховуючи запис пізніше, коли голос не підкріплений мовою тіла і рухів, ви знайдете, що вам вже значно складніше зрозуміти навіть найзвичніші котячі "вирази", заклики або прохання.

Кожна кішка має свій в розпорядженні свій неповторний репертуар звуків і жестів. Треба помітити до того ж, що кішки куди краще налаштовані на розуміння нашої мови, ніж ми - на розуміння їх сигналів.

Вони адаптують те, що говорять, до того, як ми це розуміємо. Іноді створюється враження, що кішки привчають нас до сприйняття тих або інших звуків. Якщо ми правильно реагуємо на якесь особливе нявкання, вони це помітять і удадуться до нього ще і ще раз. Так репертуар сигналів, корисних в спілкуванні з людьми, розширяється, у міру того як ми засвоюємо матеріал. Часто у кішок знаходяться для нас "слова", яких вони не використовують в розмові з іншими кішками і навіть з іншими людьми в нашій сім'ї.

Кішки різних порід не тільки тяжіють до різних вокальних сигналів (кішки орієнтальних порід, наприклад, відомі своєю балакучістю), вони по-різному розставляють акценти або по-різному вимовляють "слова" (відрізняється ж вимова у жителів різних регіонів). Ми часто можемо відрізнити голос своєї кішки від всіх інших, але різні кішки доповнюють свій лексикон різними характерними звуками: вони воркують, курликають, скулять і навіть поклацують. Це можна порівняти з тим, як по-різному гавкають собаки різних порід.

Якось пропала Бін, наше сіамське котеня. Я обійшла всю округу, шукала скрізь, голосно звала її по імені - все безрезультатне. На інший день, годинника в шість ранку, я почула голосок, який доносився з сусідського сарая. Це, без сумніву, був її голос, а лунав він з-під старого столу, що засуває в дальній кут. Бін забралася туди ще напередодні і не могла вибратися. Кожного разу, коли я звала, вона відповідала з наростаючою силою, допомагаючи мені шукати. Природна балакучість нашої крихти врятувала їй життя.

У кішок налічується 16 основних типів голосових сигналів. Хоча, звичайно, насправді їх, не помітних для нашого вуха, набагато більше. Серед них є навіть ультразвукові. Ультразвук недосяжний для наших вух, але зовсім не для котячих, чутливих до набагато ширшого спектру частот.

Поки котенята ще зовсім малі, мама використовує в спілкуванні з ними зовсім невеликий набір звуків. Регулярно заглядаючи в котячу "дитячу", можна на цих простих прикладах більше взнати і краще розібратися в спілкуванні кішок. Мати використовує певні звуки, щоб виразити незадоволеність, ласку або подать сигнал небезпеки, а у кожного котеняти є власний, індивідуальний сигнал біди. Досягнувши віку 12 тижнів, котенята опановують мовою в повному об'ємі, причому на відміну від людських немовлят, яким, щоб освоїти мову, необхідно чути і повторювати звуки мови, котеня здатне використовувати всі можливі варіанти котячої "мови", навіть якщо глухий від народження.