Смекни!
smekni.com

Спостереження поведінки домашнього кота (стр. 5 из 13)

Пульс вимірюють натисненням пальця на стегнову артерію, що знаходиться на внутрішній стороні стегна, а також по серцебиттю, він складає 100—120 ударів в хвилину.

Частота дихання рівна 20— 30, у молодих кішок цей показник вищий і досягає 40 дихальних рухів в хвилину. Не лякайтеся, якщо ваша кішка дихає з відкритим ротом. Це пов'язано із збудженням тварини або підвищенням температури навколишнього повітря. Кішка таким чином нормалізує свій теплообмін, допомагаючи потовим залозам справлятися із збільшеним навантаженням.

Кішки володіють бінокулярним зором. Очі великі, немигаючі, розташовані спереду, по сторонах носа. Кішки повертають голову і дивляться прямо на те, що їх цікавить. Кішка порівняно з іншими домашніми тваринами володіє великими очима по відношенню до розмірів тіла. Очі мають особливість в будові, тому можуть заломлювати в нічний час світловий промінь, який виходить від якого-небудь джерела. Не раз кожний з нас спостерігав, як світяться в темноті котячі очі. Природно, що при повній темноті кішка не бачить. Розрізняють кішки і кольори, але сприйняття кольору у них не таке яскраве і чітке, як у людей. Кішка вважається нічною твариною, цим обумовлена щілеовидна форма зіниці, проникна на чутливу сітківку ока лише та кількість світла, яка потрібна для зору. У внутрішньому кутку ока можна побачити мигальну перетинку, або третє віко. Воно служить для очищення рогівки ока від пилу.

Кішка володіє прекрасним відчуттям нюху. При взаємостосунках тварин між собою, при маркіровці самцями своєї території також виявляється відчуття нюху. Відомо, що запах валеріани надає на котів і кішок заспокійливе дію. При необхідності них легко можна зловити, скориставшися цим. До теперішнього часу повністю не вивчено питання про вплив валеріани лікарською на поведінку кішок. Володіючи сильним і своєрідним запахом, пряним і солодкувато-гірким смаком, вона діє на них магічно. Недаремно валеріана лікарська серед інших народних назв, таких, як валеріана аптечна, має і специфічне, як котяча трава, або котяче коріння. Встановлено, що препарати валеріани надають заспокійливе дію на нервову систему, причому кореневища, зібрані восени у фазі плодоношення, ваблять кішок. Вони здалеку по запаху знаходять їх, обнюхують і облизують. При цьому кішки стають спокійнішими, злегка напівсонними, ласкавими.

Подвижні прямостоячі вушні раковини, а також величезну кількість нервових закінчень в слухових нервах наділювали кішку чудовим слухом. Слід враховувати і її здатність уловлювати джерело звуку в ультразвуковому діапазоні, що використовується при полюванні кішок на мишей, а також при спілкуванні котеняти з матір'ю.

Більш оглядовим відчуттям дотику володіє кішка за допомогою волосків. Приємне відчуття викликає у кішки, коли її гладять по шерсті, вона і сама деколи шукає цієї ласки, але якщо погладжувати сильно або проти шерсті, це викликає відчуття незадоволеності і в хід будуть пущені зуби і кігті. Чутливі волоски, розташовані на лапках, дозволяють орієнтуватися в просторі, не натрапляти на різні перешкоди. Кожний спостерігав, як кішка трясе лапкою, наступивши на воду, бруд. Інформацію про це їй підказують лапи. Як вправно кішка розгулює по заборах, суччі дерев. І допомагає їй в цьому відчуття рівноваги, орган якого знаходиться у внутрішньому вусі. У разі падіння кішка здатна так скоректувати положення свого тіла, що приземлиться на лапи. Таку здатність наші вихованці успадковували від своїх предків.

У 15 місяців кішка дорослішає і здібна до розмноження. У старих тварин помітні відповідні ознаки, наприклад випадання зубів, волос і т.д. Таким тваринним може бути 10—14 і навіть 18 років. Тривалість життя у кішки, як правило, від 10 до 12 років, але деякі живуть і до 20 років. Визначити вік кішки важко, оскільки при знаки сточування зубів, зміни кришталика, забарвлення шерсті не так міняються, як у собаки.

У молодої кішки через 4—5 тижнів прорізаються молочні зуби і через 8 тижнів з'являються всі. В 5—6 місяців відбувається зміна молочних зубів, яка закінчується в 9 місяців (мал. 2).


Мал. 2

Молочні зуби кішки включають шість різців, два ікла, у верхній щелепі по три, в нижній щелепі по два премоляра. По Гамбермелю, у кішки різці міняються до 5,5 місяців, ікла — премоляри —4,5, моляри — до 6 місяців. Гемер указує на наступну послідовність зміни зубів у домашньої кішки: спочатку міняються різці, потім ікла, причому зміна зубів нижньої щелепи випереджає за часом зміну зубів верхньої. Між різцями і іклами прорізується перший моляр верхньої щелепи, а далі перший моляр нижньої щелепи. Останніми корінними зубами, які міняються, є третій премоляр верхньої щелепи і четвертий премоляр нижньої щелепи. Доросла кішка має 30 зубів. На верхній і нижній щелепі по шість різців, два ікла, у верхній щелепі по чотири корінні зуби (три премоляра і один моляр), в нижній щелепі по три корінні зуби (два премоляра і один моляр). Кожний третій корінний зуб верхньої і нижньої щелепи найкрупніший.

Нижче наводяться основні біологічні показники кішки.

показник крові:

гемоглобін (в 100 мл), г 8—12

еритроцити, млн/мкл 6—9

лейкоцити, тыс/мкл 8—25

нейтрофільні лейкоцити, % 60

лімфоцити, % 30

швидкість осідання еритроцитів, мм/ч 7—9

швидкість згортання крові, мм/мін 2—3

резервна щелочность, % 40 —50

тривалість вагітності, днів 56—60

кількість потомства 4—6

тривалість життя (в середньому), років 10—12

Британська короткошерста

Британська короткошерста - історія цієї породи налічує близько тисячі років.

Характер британців витриманий, спокійний, ніжний - це ідеальна кішка для будинку. Британці чудово вписуються в сім'ю, стаючи буквально її членом.

Сучасна британська кішка - це гармонійне, середніх або крупних розмірів тварина з добре розвиненим, масивним тілом на міцних, низьких лапах. З могутньою грудною кліткою, круглою головою і короткою товстою шиєю. Належачи до числа природних порід, британці володіють прекрасним здоров'ям. Британці завоювали високу популярність в усьому світі.

Забарвлення і характер

Коли в Інституті цитології і генетики З РАН в Новосибірську проводили досліди по одомашненню лисиць, виявилося, що, якщо вибирати з покоління в покоління тварин, що лояльно відносяться до людини, врешті-решт вони набудуть «собачі ознаки». У них будуть довгі відвисаючі вуха, укорочені хвости і плями на шкурі. У щурів, звичних сірих пацюків, в 30-м поколінні з'явилися білі плями різного розміру - від «краватки» до білого живота. Біля найласкавіших плями розрослися настільки, що темними залишилися тільки голова, шия і смужка шерсті уздовж хребта. При русі у зворотний бік, до агресивності, пацюки стали набувати вугільне забарвлення. Лисиці теж почорніли.

А ось у кішок все навпаки. Біолог Наталія МОСЬКОВКИНА, автор книги «Генетика і спадкові хвороби собак і кішок», відзначає, що «черниши» - найласкавіші звіри. Вони володіють хорошою вдачею і легко уживаються з будь-якою людиною.

Найрозумніші коти - це руді. Наприклад, якщо потрібно вивчати розсудливу або нервову діяльність організмів, співробітники біологічного факультету МІЛІГРАМУ набирають для роботи тільки «рижків». Вони найлегше навчаються і показують кращі результати в дослідах.

Але з рудим котом в звичному житті не так легко ужитися. Навіть щонайменша «іржа» на шкурі кішки додає її характеру зухвалість і самостійність. Це тварини з своєю думкою. А якщо кіт до того ж і смугастий, то це неслух серед неслухів і дуже підступний тип. Мабуть, за це їх і обожнюють.

А ось білі кішки не дуже популярні. Як правило, вони боязкі (можливо, через те, що часто страждають глухотою), образливі, але дуже ласкаві. Білий - дуже «мазкий» колір і в прямому, і у переносному розумінні: такі кішки частіше хворіють на заразливі хвороби.

Кішки з довгою шерстю куди більш домашні, ніж їх товариші з шерстю «спортивного» вигляду. Але найспокійніші і ледачіші - це персидці, які настільки флегматичні, що у них виникає проблема з туалетом і розмноженням.

Характер двобарвної кішки складається з поєднання відтінків, але в цілому їх характеризують як грайливих кішок. Трибарвні тварини, по прикметах, приносять щастя, а за вдачею нагадують маленьких собачок: обожнюють своїх господарів і готові слідувати за ними на край землі.

Що означає масть вашої кішки

Що в кольорі тобі моєму?

Можуть собі дозволити пани з Туманного альбіону всякі дослідження по кішечках! Люблять звірину в Англії, що там говорити. Недавно цілий інститут з'ясовував зв'язок забарвлення з характером. Найпереважнішими забарвленнями у любителів кішок виявилися чисто чорний, білий і сірий. Інші популярні забарвлення — двокольоровий чорно-білий, теббі (смугастий або плямистий) і рудий. При вказівці улюбленого кольору котолюби керувалися різними мотивами, включаючи такі: "Такого кольору був мій перший кіт" (від любителя рудих кішок), "У них таємний вигляд, примарна, гіпнотична краса" (захоплення любителя чорних кішок), "Контрастність кольорів, цікавий малюнок" (у трибарвних кішок (каліко) і черепахових) і "Поєднання кольорів" (у чорно-білих двобарвних кішок). І ті ж самі кольори потрапляють іноді в розряд якнайменше улюблених забарвлень. На першому місці серед якнайменше улюблених виявилися чисто білі і цілком руді кішки, потім слідують сірі тигрові і чисто чорні. В цей же розряд якнайменше улюблених потрапили сірі (або голубі), руді смугасті і одноколірні, особливо бурі. Кішку улюбленого кольору респонденти схильні називати "пустотливою", а кішку нелюбимого забарвлення частіше називають "непередбачуваною". Описуючи свою власну кішку, характеризують її звичайно як "доброзичливу", потім йдуть епітети "грайливий" і "пустотливий".