Смекни!
smekni.com

Спостереження поведінки домашнього кота (стр. 6 из 13)

Деякі зв'язують характер своїх кішок з селекцією або її підлогою, що цілком можливе, оскільки забарвлення іноді залежить від підлоги.

Близько половини брали участь в опиті заявили, що забарвлення кішок впливає на їх характер не більше, ніж колір волосся на характер людини. Більшість упевнена, що розуміння з боку людей, хороший обіг, індивідуальний підхід і навколишнє середовище має більший вплив на характер кішки, ніж її забарвлення. "Тільки я уявлю собі, що спіткав характер цих мяучек, як з'являється один з них і рушить всі мої теорії, — пише одного з читачів. — Вони дуже розумні і моторні, щоб можна було начепити на них ярлик".

Проте декілька ветеринарних лікарів і селекціонерів, які постійно мають контакти з великою кількістю кішок, вважають, що зв'язок між забарвленням і особою існує. На думку одного ветеринара, чорно-білі кішки, однорідно чорні і сірі теббі всі входять в категорію кішок з дуже хорошим характером. Вони кращі за інших справляються із стресами, і взагалі це кращі домашні компаньйони. Головне — це реабілітація безвинно винуватих чорних котів!

На трибарвних кішок, каліко, обрушується більш всього скарг власників з приводу проблем з туалетом і агресивної поведінки в будинку. Вони, на думку іншого ветеринара, агресивніше за інших поводяться і на прийомі у лікаря.

"Деякі кішки, що найагресивніше поводяться в клініці, — продовжує цей лікар, — в той же час незвичайно ласкаві удома. Проте поєднання забарвлення-характер повною мірою виявляється в стресових ситуаціях, таких, як візит до лікаря".

Білі кішки з голубими очима можуть бути боязкішими порівняно з іншими, тому що погано чують або зовсім глухі.

Селекціонер з великим стажем написав, що бурі, голубі і сріблясті плямисті теббі (торбі) носять, напевно, найкрасивіші шубки, але характер їх не піддається опису. Сріблясті відносно спокійні, але дуже хвилюються в незвичайних ситуаціях. Їх неможливо вичесати або покупати. Золотисті більш поступливі.

Черепахові або "черепашки" з білим, а також каліко (два останні забарвлення генетично однакові) всі собакоподібні, незалежні, вимогливі і зраджені.

Бурі теббі (макрель або класичні) ласкаві, грайливі і поступливі, легко миряться з вичісуванням і купанням. Довгошерсті м'якші, ніж короткошерсті. Це, напевно, ідеальні домашні вихованці.

Голубі кішки (теббі, одноколірні або з білим) доброзичливі, легко йдуть на контакт, що дуже до речі, оскільки їх шерстка має схильність звалюватися і вимагає постійного відходу. У двобарвних кішок якість шерсті визначає домінантний колір. У них найм'якший характер, їх легко купати і вичісувати. Оскільки для підтримки хорошої форми їх слід купати щонайменше раз на 10 днів, вони мають менший попит, ніж кішки інших забарвлень.

Будь-яка кішка з рудизною в забарвленні буде зухвалою. Як правило, чим більше за рудий колір, тим важче з кішкою домовитися. Вони вимагають до себе максимум увага, а якщо його не одержать, можуть і помститися.

Протилежної думки про рудих смугастих кішок дотримується учасниця опиту, у якої трьох рудих котів. Цю думку вона поширює на всіх рудих кішок, які їй зустрічалися в житті. На її думку, це добрі, ласкаві тварини, що завжди проявляють добру волю, не здатні ні на які гидоти. Вони постійно поряд з вами — на руках, на колінах, на вашому боку. Так вони виражають свою любов до вас.

Ще один селекціонер пише: "Я помічала, що руді кішки або кішки з рудизною в забарвленні грайливіші і пустотливіші. Сиами з коричневими мітками досить агресивні — так само, як чорні кішки. Якби я не бачила забарвлення кішки, я могла б його визначити по її характеру".

Не знаю, як там англійці розумно вибирають собі котів, а у нас, здається, всі набагато простіші: підібрала дитина котеняти на смітнику, притягнув додому, нагодували, вимили — і тоді-то знайшли, якого кольору і якої породи новий мешканець в будинку.

Мотиви поведінки кішок

Ви любите свою кішку. Вам подобається, як вона згортається у вас на колінах, коли ви читаєте, як вона муркоче вам у вухо, поки ви дивитеся телевізор, і біжить зустрічати вас, коли ви повертаєтеся додому. Але дещо в ній вам не подобається. Можливо, вам не подобається, що вона їсть ваші кімнатні рослини, накидається на ваші кісточки, використовує ванну як туалет або кожний ранок будить вас в чотири години. Яка б ні була проблема, вам це зовсім не приносить задоволення. Але ви не дуже багато думаєте про це, тому що всі знають: кішку дресирувати не можна - адже правда?

Це не так. Кішки виключно добре піддаються дресируванню, просто їх не можна дресирувати так само, як собак. Щоб зрозуміти, як потрібно дресирувати кішку, ви перш за все повинні зрозуміти, що в поведінці кішок є передбачені, неминучі, обумовлені інстинктом спонуки. Якщо ви даватимете цим спонукам позитивний вихід, ця поведінка не дратуватиме вас. Якщо ж ні, приготуйтеся до того, що ви гарячитиметеся.

Що ми маємо на увазі? Ми маємо на увазі, наприклад, що у всіх кішок є потреба що-небудь дряпати. Це природжена особливість їх поведінки, яка служить для безлічі цілей, таких, як фізична вправа, позначка своєї території, підтримка кігтів в хорошій формі.

Те, що ваші кішки будуть що-небудь дряпати, вам гарантовано. Якщо ви дасте їм що-небудь, що вони дряпатимуть і одержуватимуть при цьому задоволення, то вони зосередять свої зусилля на цьому предметі. Якщо не дасте, вони знайдуть що-небудь інше - звичне це буває що-небудь дороге, на зразок фасонних деталей дверей або оббивки вашого дивана.

Намагатися карати їх за те, що вони дряпають речі - все одно що лаяти пташку за те, що вона літає. Лайте скільки хочете, але тварина все одно буде продовжувати, тому що воно повинне це робити. Найкращий спосіб справитися з цією неминучою проблемою - запропонувати вашому улюбленцю прийнятний вихід, в даному випадку, стійку для царапанья. Зробіть це, і тоді за допомогою невеликих зусиль, уваги і похвал з вашої сторони ваша кішка незабаром з радістю зосередиться на цьому предметі. У мене в квартирі за дверима коштує колоди діаметром 10-12 см і заввишки 2м, щільно виток до витка обмотане мотузком. Об нього Швайка і точить свої кігті.

Мотивами поведінки кішок є деякі їх передбачені потреби. Ці потреби - в полюванні, в їжі, у встановленні і захисті своєї території, в грі, в розмноженні, в пошуку безпеки і в спілкуванні - є основою величезної різноманітності котячої діяльності.

Як тільки ви зрозумієте, яка з цих потреб відповідальна за ті або інші особливості поведінки вашого чотириногого товариша, це відкриє вам прямий шлях до того, щоб спрямувати його зусилля в потрібну сторону. Давайте розберемо ці потреби одну за іншою.

Полювання

Кішки - тварини-хижаки, від кінчиків вусів до кінчиків лап. Для більшості з них підкрадатися, кидатися і вбивати - найбільша насолода. Є кішки, які демонструють слабкий мисливський інстинкт або взагалі ніякого, але вони - виключення. Карати кішку за те, що вона полює - даремне заняття. Натомість подумайте, як запобігти цьому (замкнути кішку, підвісити дзвоник, укріпити вище годівниці для птахів) або спрямувати зусилля кішки в іншу сторону - на інтенсивну гру. Якщо кішка вбиває дрібних тварин, переводить невеликих домашніх тварин, атакує ваші кісточки - все це можна приписати її хижацькій потребі.

Їжа

Кішок, які є унікальними і індивідуальними істотами, їжа стимулює в різному ступені. Але багато хто з них із задоволенням пообідає, якщо знайдуть їжу. Як тільки вони взнають, що робочий кухонний стіл береже немало чудових секретів, - готуйтеся боротися з цим. Випрошування їжі, набіги на кухонний стіл, перекидання відра для сміття, нявкання рано вранці, що означає вимогу "погодуй мене!" - все потрапляє в цю категорію.

Встановлення і захист своєї території

Ці спонуки особливо сильно виявляються у некастрованих котів. Чим більше за кішок живе у вашому будинку або проходить через двір, тим більше вірогідність те, що інстинкт захисту території візьме верх. Якщо кішка скоює сечовипускання і дефекацію в недозволених місцях, дряпає речі і б'ється з іншими кішками - все це відноситься сюди. Між іншим, те ж саме роблять кішки, коли на їх території з'являється собака. Звичайно кішка швидко розправляється з ними, вчіплюючись їм в ніс - цей прийом добре спрацьовував у кішок протягом багатьох сотень років.

Гра

Хижаки, які добре харчуються, яким мало що загрожує і біля яких багато вільного часу, використовують гру, щоб підтримувати на належному рівні свої мисливські навики і просто щоб проводити час. Якщо їх грою ніхто не керує, вони можуть накидатися на іграшки, грати в "хокей" зі всякими дрібничками, розгойдувати шнур підйомних жалюзі, рвати папір і іншими способами демонструвати в основі своїй нешкідливе, але іноді сильно дратівливе поведінку.

Спілкування

Більшість проблем між кішкою і людиною розвивається через нерозуміння основ котячої натури і через дурне людське переконання в тому, що кішка може перестати бути кішкою. Рішення завести кішку - це не рішення володіти кішкою. Як в духовному, так і в моральному плані ми ділимо з нашими тваринами своє життя. Ми не можемо володіти ними, як яким-небудь предметом меблів. Ми контролюємо їх, а вони контролюють нас - кожний своїм власним способом відповідно до своєї натури. Адже наші кішки не просять нас перестати бути людьми, хоча, можливо, і попросили б, якщо б могли. І ви теж не можете просити їх перестати бути кішками. Радість, яку дають нам кішки як наші друзі, виходить з того, що ми приймаємо їх такими, які вони є, і знаходимо в цьому задоволення. А задоволення тут дійсно є, причому у величезній кількості.

Хвостаті психотерапевти

Глави з книги Ольги Арнольд