Смекни!
smekni.com

Спостереження поведінки домашнього кота (стр. 4 из 13)

Анатомічні особливості

Череп у кішки короткий і круглий. Кости морди менше кісток черепної коробки. Хребетний стовп має 7 шийних, 13 грудних і 7 поперекових хребців. Крижова кістка полягає їх трьох зрощених хребців.

Тулуб у кішки довгий і гнучкий. Кістки порівняно з розмірами тварини не дуже великі, відрізняються густиною і гнучкістю, яку ще збільшують не менше міцні м'язи і сухожилля, що сполучають їх досить вільно. Саме остання обставина додає кішкам неповторну грацію і витонченість рухів. Загальні пропорції тіла у всіх кішок дивно схожі, хоча і існує декілька явних відхилень. У всіх кішок довгий хвіст, виняток становлять рисі і деякі породи домашньої кішки типу мейнськіх.

Анатомічна будова кісткової системи: 1— лицьова частина; 2— нижня щелепа; 3— черепна частина; 4— перший шийний хребець; 5— шийні хребці; 6— лопатка; 7— грудні хребці; 8— ребра; 9— поперекові хребці; 10— крижі; 11— таз; 12— хвостові хребці; 13— стегнова кістка; 14— велика і мала гомілкова кістки; 15— плесно; 16— пальці (лапа); 17— пясть; 18— променева і ліктьова кістки; 19— плечова кістка; 20— грудна кістка.

Кінцівки у більшості кішок середньої довжини і дуже сильні. Вони забезпечують могутній і стрімкий стрибок на здобич, але і служать надійним захистом завдяки гострим кігтям. Кішка може регулювати положення своїх кігтів і звичайно тримає їх втягнутими. В п'яти передніх і чотирьох задніх пальцях проходять кісточки. Вони необхідні кішці при полюванні і обороні. В таких випадках кігті за допомогою м'язів і сухожиль виходять з шкірястих «піхов», і, навпаки, кішки втягують їх, коли немає необхідності, і тому кігті не затупляются. На лапках у кішок є освіти у вигляді подушечок. Вони забезпечені потовими залозами і чутливими нервовими закінченнями і дозволяють кішці обережно, безшумно пересуватися.

Шерсть кішок буває різного кольору, хоча у більшості основний її тон пісочно-коричневий, ймовірно, для маскування. Чим крупніше вигляд, тим грубіше шерсть. Як м'яка, так і щільна шерсть росте на шкірі, що облягає тіло досить вільне, що оберігає тканини і органи при бійках.

Слід також сказати про чутливі волоски, які представлені у вигляді вусів справа і зліва від носових отворів і надочноямкових волосків. Ці волоски і допомагають кішці відчувати навколишній її простір. Особливу роль в дотику виконує і все тіло кішки.

Кішки володіють добре розвиненими щелепами. У молодих кішок у віці 4—5 тижнів з'являються молочні зуби, в 8 тижнів їх зростання завершується. Зміна молочних зубів на постійні відбувається приблизно у віці 4—6 місяців. Слід відрізняти ікла, що служать для оборони і що використовуються кішкою при лові здобичі, від іклів, які відносяться до корінних зубів і використовуються кішкою для відкусування їжі або її розриву на дрібні шматочки.

Мова покрита роговими сосочками. Окрім участі в їді мова виконує роль «щітки», яким кішка вправно чистить свою шерсть, вона також їм під час їжі вилизує дочиста кістки.

У кішок однокамерний шлунок. За рахунок скорочення м'язів стравоходу що почалася перетравлюватися в ротовій порожнині їжа поступає в шлунок. Можливі і зворотні рухи неперетравленої їжі з шлунку при акті блювоти. Це спостерігається при захворюванні або частіше як прояв захисного рефлексу при поїданні недоброякісної їжі. Кишечник у кішки мочевидільні органи включають нирки і сечовивідні шляхи. У кішок сечовипускальний канал закінчується в передпіхві, у котів — на кінчику пеніса. Сеча виводить з організму продукти обміну речовин і отруйні речовини, що потрапили в нього, а також бере участь в регуляції сольового і водного обмінів.

У чоловічих статевих органах відбувається утворення сперматозоїдів. В яєчниках у кішок утворюються яйцеклітини, які проходять по яйцепроводу в матку для дозрівання.

Фізіологічні особливості

У нормі температура тіла у дорослої кішки коливається від 38,0 до 39,5°С, у котенят ці показники бувають вищі. Кішку вже у молодому віці слід привчати до вимірювання температури. Термометр, змазаний вазеліном або яким-небудь жиром, обережно, щоб не заподіяти тварині болю, вводять в анальний отвір на 1/2—1/3 його довжини. Привчивши кішку до цього в ранньому віці, можна в подальшому встановити для неї індивідуальну температуру, реєструючи її протягом 10 днів.