Смекни!
smekni.com

Спостереження поведінки домашнього кота (стр. 8 из 13)

Але рани тілесні ми абияк і без чотириногих вилікуємо, а ось рани душевні - зовсім інша справа. В цьому випадку спілкування з нашими домашніми вихованцями може виявитися просто безцінним. Я сама особисто знаю декількох жінок різного віку, яким в переломні моменти життя допомагало повернутися до нормального життя поява в будинку чотириногого улюбленця.

Кілька років тому у моїх хороших знайомих помер собака, не дивлячись на всі зусилля ветеринарів; про цю псину - бассеті по імені Ваблячи - ходили легенди. Серед собак рідко зустрічаються такі шкідливі створення. Наприклад, якщо господар увечері затримувався - все одно, на двадцять хвилин або на дві години - то Ваблячи його зустрічала на порозі, кидала на нього докірливий погляд і тут же, на його очах робила купку. А знаменита історія з свіжими простирадлами! Одного разу в експедиції Манін господар розжився чистою і навіть накрохмаленою білизною, що в польових умовах рівносильне чуду; коли він пізно увечері повернувся з душу, передчуваючи рідкісну насолоду, то знайшов під ковдрою Ваблю, яка, виявляється, теж розділяла пристрасть свого господаря до чистоти. Правда, уявлення про це у неї було вельми своєрідне - перш ніж забратися в ліжко, вона вивалялася в свіжіше коров'ячому коржику. Мені Ваблячи запам'яталася в основному тому, що дуже любила валятися в пилі посеред дороги і абсолютно не реагувала на автомашини, яким вона заважала проїхати. Водій міг сигналити скільки завгодно - хвилин через п'ять відчайдушного бібіканья вона здивовано піднімала голову, як би запитуючи: "Це ви мені?" - але не рухалася з місця. Врешті-решт її або об'їжджали по узбіччю, або волоком відтягали убік. Ще Ваблячи відрізнялася прямо-таки раблезіанськім апетитом - просто дивно, як в собаці середніх розмірів уміщався цілий таз шашлику!

Здавалося б, осоружна псина - чого про неї шкодувати? Проте її господарі довго горювали, і я їх чудово розумію - Ваблячи дійсно була якщо не видатної, то особою, що запам'ятовується і дуже оригінальною. Наступного року в експедиції мені її не вистачало. Це був характер! І особливо переживала Ліда, яка свого часу, після чергової капості з собачої сторони, називала Ваблю не інакше, як "мій хрест". Адже Ваблячи з'явилася у неї удома в найважчий для неї рік, після трагічної смерті батьків, і допомогла їй вижити і вистояти.

До речі, слово "з'явилася" я спожила зовсім не випадково. Якщо Ліда сама вибрала і купила породистого цуценя, то часом до людей в найкритичніший момент їх життя собаки були самі. Наприклад, за Олей, що тільки що дізналася про зраду чоловіка і що повернулася до матері, ув'язалася молоденька дворняжка; вона увійшла вслід за нею до квартири і там і залишилася. У жінки, що зневірилася, навіть і думки не виникло її прогнати. Дворняжка, якої назвали Матільдою, стала вірною супутницею Олі, що так і не пробачила блудного чоловіка, але що незабаром знайшла надійнішого і вірнішого чоловіка, вона стала справжнім членом їх сім'ї. І такі просто містичні випадки - далеко не рідкість; я, з своїм раціональним розумом, не знаходжу ним наукового пояснення.

Втім, будь-який чотириногий домашній улюбленець за сумісництвом - сімейний психотерапевт, який знімає напругу, що час від часу виникає в будь-якому будинку. Він як би служить посередником між подружжям, між батьками і дітьми - посередником, який полегшує взаєморозуміння, який робить все, щоб в будинку була доброзичлива, тепла атмосфера.

Проте далеко не завжди собака або кішка приносить в будинок щастя, це залежить не від них. Є люди, яким тварини просто протипоказані - як і вони ним. Здебільшого винуваті в цьому ми, "царі природи", які проектують на них свої недоліки і комплекси. Але про це ми поговоримо пізніше. А зараз давайте звернемося до іншого питання - який домашній вихованець відповідає вам і вашому характеру.

Поведінка кішки

Своєрідна вдача кішки, якщо порівнювати його з поведінкою собаки, не завжди влаштовує людину, і часто у виборі домашнього улюбленця виграє пес. Тільки зрозумівши особливості котячого характеру, можна полюбити цю тварину всім серцем.

Взаємостосунки людини і домашньої кішки вельми своєрідні. Кішка, при всьому турбуванні про неї і любові людини, не стає його рабом і зберігає свою індивідуальність, залишається особою.

Кішка потребує тісного контакту з господарем: вона любить погладжування, лежання на колінах, «розмови». Але при цьому вона сама «командує парадом» — контакт можливий лише при її на це бажанні. У кішки, довгий час позбавленої можливості спілкуватися з господарем, виникає стрес. Тому, розмовляючи з кішкою, говоріть їй якомога більше ласкавих слів, не забуваючи погладжувати її. Із сторонніми людьми або кішками тварина поводиться по-різному: з людиною кішка прагне встановити відносини за допомогою різних символів (див. Словник «котячих символів»); з тваринами — за допомогою різних звуків, рухів тіла, очей («котячий звуковий словник» теж достатньо багатий).

Крім того, біля кожної окремо узятої кішки є і свої, тільки їй властиві норми поведінки.

Кішки, як і всі розумні істоти, володіють негативними властивостями. Перш за все це періодичні прояви агресивності, часто пов'язані з неправильним змістом кішки. Хоча кішка — тварина незлобна, і її агресивна реакція найчастіша буває оборонною, все ж таки поступово ці прояви закріплюються і входять в звичку. Позбавитися цього допомагають заспокійливі препарати, а також кастрація. Іноді можливі прояви страху і тривоги, які теж можна зняти за допомогою ласки і заспокійливих засобів.

Позитивною особливістю кішок є їх вірність тому місцю, яке стало їх житлом. Консервативність в основі котячої природи визначає її тягу до осідлості, і кішка нерідко повертається до свого колишнього житла, якщо господар міняє місце проживання.

Кішка на відміну від собаки — індивідуалістка, вона не любить підкорятися, виконувати накази, словом, чому-небудь навчатися. Тому примусове дресирування неможливе, якщо у кішки немає інтересу до тих або інших вправ. Далеко не кожну кішку вдається навчити ходити в шлеї і на повідці, а тому примушувати її робити це не стоїть. Морочлива справа — привчити кішку до чистоти. Котенята одержують перші навики гігієни від кішки-матері, до місячного віку вони вже самостійно освоюють свій «туалет». Кішку не можна часто карати, та і робити це треба вельми обережно, уважно спостерігаючи за реакцією тварини на ті або інші дії. Іноді навіть варто перейти від методу покарання до методу заохочення.

До інших особин котячого роду ці тварини відносяться терпимо, якщо ті нічим їм не загрожують.

Своє житло і територію в безпосередній близькості від нього кішка вважає своїм особистим володінням. Свій район кішка намагається розширити за рахунок сусідніх територій, позначаючи ароматичною речовиною, що виділяється залозами в області анусу.

Пошаною і взаємною терпимістю визначаються відносини двох або декількох кішок, що живуть в одному будинку. Їм властиво піклуватися один про одного, «цілуватися», спати разом, залицятися за котенятами. Навіть коти, що виросли в одному будинку, не конфліктують. Коли кішки знаходяться в зграї, «колективі», вступають в дію свої закони — тут принцип верховенства однієї тварини над іншою.

Нерозв'язною загадкою є котячі «збори». Встановлено, що вони не мають нічого загального з вибором партнера для шлюбного періоду або перерозподілом ролей в зграї. Про це свідчить миролюбний вид тварин, що сидять кружком, а деяких — навіть впритул один до одного (при цьому вилизують і чистять шерсть сусіду).

Дивовижне також відчуття часу і уміння дотримувати розпорядок дня. Причому поведінка живе в будинку і обмеженої в просторі кішки відрізняється від поведінки кішки, володіючою свободою переміщення.

Спить кішка досить багато — на це у неї йде дві третини життя.

Одним з найсильніших є мисливський інстинкт. Кішка володіє великим терпінням в очікуванні здобичі. Вона — природжений ловець мишей, але пристрасть до полювання не завжди продиктована відчуттям голоду. Навіть кішка, що приймає пищу від людини, любить пополювати і приносить здобич в будинок господаря як подарунок.

Кішка відрізняється розумом і кмітливістю

Для будь-якого власника його вихованець якщо і найрозумніший, то вже точно хитрий і жахливо кмітливий і меткий. І в той же час навіть тварина з "сімома п'ядями в лобі" може привести у відчай нездатністю зрозуміти прості речі.

Так відбувається тому, що поняття інтелекту ми приміряємо "на себе". В деяких відносинах кішки, звичайно, дурніше за людей, та зате вони можуть робити багато що, чого не уміють люди. Я упевнена, що кішки володіють інтелектом, оскільки легко пристосувалися жити з обожнюючими їх людьми і так само легко виживають в диких умовах. І якщо рахувати здібність до виживання проявом інтелекту, то у кішок він достатньо високий.

Котячий інтелект можна представити у вигляді окремих компонентів, одні з них - природжені, інші - придбані.

Більшість навиків закладається з народження, але деяким треба вчитися. Доведено, що фізичні рухи, необхідні для полювання, у котенят природжені, а ось самому мистецтву полювання вони повинні навчатися. Кішки по рівню розвитку інтелекту знаходяться десь посередині між двома крайнощами. Перша - це абсолютна нездатність пристосуватися до умов, що змінилися, друга, навпаки - легке засвоєння нових знань і умов (до цього схильні мавпи і дельфіни). Проте кішки легше навчаються тому, що може стати в нагоді їм на полюванні, оскільки вони є виключно м'ясоїдними тваринами.