Смекни!
smekni.com

Спостереження поведінки домашнього кота (стр. 7 из 13)

Волохаті сімейні терапевти

..."За що ми їх любимо?" Десь я почула ще один варіант відповіді на нього: ми любимо братів наших менших тому, що це єдині істоти, які нас не критикують. Мені здається, що це найбільш близьке до істини. І дійсно, що б ми не зробили - вони нас обожнюють, не міркуючи і не засуджуючи. Можна покласти чудово пса, що відчуває себе, на операційний стіл (подумаєш, якась там пухлина, вона ж не болить!), можна кинути його на чужих людей, а самому виїхати - він все пробачить і буде щасливий знову вас побачити. Собаки, за рідкісним виключенням, абсолютно не злопам'ятні. І коли ти скоюєш якусь непристойну провину - а хто з нас без гріху? - тільки в собачих зраджених очах ти не прочитаєш докору із цього приводу.

І, можливо, саме тому наші милі хвостаті члени сім'ї виступають в ролі домашніх психотерапевтів. Таким чином, ми нарешті дісталися до головної теми цієї книги. Втім, я не затримуватимуся на добре відомих фактах, як, наприклад, на тому, що кішка в будинку допомагає господарю позбавитися гіпертонії або що наявність собаки знижує ризик повторних інфарктів. Хоча факт фактом, але механізм цього явища розглянути все ж таки цікаво...

Ви втомилися на роботі, посварилися, повертатися додому вам довелося в переповненому автобусі, який до того ж застряг в пробці, та і зарплату, як завжди, затримали... На жаль, картина, знайома багато чим. І тут вас зустрічає ваш улюблений кіт, який ніколи не пропустить моменту вашого приходу; він тре об ваші коліна, він мурличе, він заглядає вам в очі... І ви миттєво відключаєтеся від своїх неприємностей, відволікаєтеся від всіх пережитих за день стресів. Непомітно для себе ви скидаєте напругу і розслабляєтеся. І, відповідно, у вас тут же знижується артеріальний тиск, якщо воно було до цього підвищено.

До речі, кішки - це тваринні, володіючі унікальною здібністю до розслаблення. Постежте за граціозними рухами котеняти - така витонченість досягається за рахунок того, що жоден його м'яз не затиснений, працюють тільки ті м'язи, які беруть участь в тому або іншому русі. Одного разу на заняття аутогенним тренуванням, яке я проводила в кризовому стаціонарі, забрела лікарняна кішка. Як відомо, в наших лікарнях присутність так "негігієнічної" тварини, яким звичайно вважають кішку (і недаремно, до речі, без глистів вони обходяться украй рідко) строго заборонено - як, наприклад, і в продуктових магазинах, - але кішки про це чомусь не знають і чудово там існують, по-господарському користуючись безкорисливою любов'ю санітарок і прибиральниць. Так от, місцева киця самого пролетарського вигляду, тигрової масті, але пухнаста і чистенька, з упевненим виглядом зайшла у відкритий хол, де сиділи мої пацієнти, напружені як струна - вони недавно до нас поступили і не мали ще уявлення про те, як треба розслаблятися. Не зупиняючись, кішечка пройшла на середину, де сиділа я, і уляглася на килим біля моїх ніг. Ніколи в житті у мене не було так прекрасного навчального посібника - що до того ж дійшов мене на власних лапках! Як вона потягувалася, як привабливо влаштувалася відпочивати затишним м'яким колобком! Я думаю, що того дня, дивлячись на неї, хворі набагато більше дізналися про релаксацію, ніж з моїх лекцій.

Котячі взагалі схильні до спокою і «розслабусі»". Пригадайте хоча б фільми про Африку; судячи з них, улюблене проведення часу "царя звірів" - сон; на екрані перед нами раз у раз предстає ідилічна картина - ситно пообідавши, все левове сімейство мирно вдається до безтурботного сну. Звичайно, ніякі хижаки їм не загрожують, сил і часу на полювання у них йде зовсім трохи, то чом би у вільний час не поніжитись? Що ж до наших домашніх кішок, то здобувати їжу їм не доводиться, тому часу на повний, глибокий відпочинок у них залишається більш ніж достатньо.

До речі кажучи, і людина, і домашні тварини легко заражається настроями інших. Якщо ви нервуєте і метушитеся, наприклад, перед від'їздом, то напевно в цій суєті вам під ноги раз у раз попадатимуться ваші чотириногі вихованці сім'ї - вони теж нервують, на вас дивлячись, і кидаються по квартирі. По щастю, заразливі буває не тільки хвилювання або пригнічений стан духу, але і спокій і гарний настрій. Є люди, які однією своєю появою вносять в будинок або робоче приміщення радість - настільки могутні витікаючі від них "хвилі прекрасного настрою", якщо можна так виразитися. Але, на відміну від двоногих, які далеко не все і не завжди володіють достатнім запасом енергії і оптимізму, щоб позитивно впливати на оточуючих, наші чотириногі друзі практично завжди покращують нам настрій.

Позитивні емоції не тільки приємні, але і корисні. При переживанні їх в організмі продукуються ендорфіни і енкефаліни, які впливають на "рецептори задоволення" в головному мозку - і заразом налагоджують гомеостаз, регулюють життєдіяльність організму. Недаремно існує так звана "сміхотерапія", коли людину лікують виключно позитивними емоціями. Американський дослідник і письменник Норман Казінс буквально підняв себе на ноги - у нього був колагеноз, захворювання, що майже завжди закінчується смертю хворого - проглядаючи комедії і діснеєвські мультики мало не всі протягом доби. Щоб посміятися, спостерігаючи за нашими домашніми вихованцями, не потрібно навіть володіти розвиненим відчуттям гумору - настільки бувають вони смішні, зворушливі і забавні самі по собі. До речі кажучи, іноді сміх викликає не саму по собі їх поведінку або зовнішній вигляд, а то, що ми бачимо себе в них, як в дзеркалі. Правда, ведуть вони себе нехитріше, ніж ми, і їх прийоми видні здалеку. Біля кожного з нас повно веселих історій про своїх вихованців - а якщо не своїх, то про тварин своїх рідних і друзів. Якщо ви їх проаналізуєте, то майже завжди виявиться, що вони здаються нам забавними саме тому, що в карикатурній формі ми бачимо в своїх чотириногих друзях людські риси - і мова тут зовсім не тільки про мавп, так на нас схожих.

Собака або кішка завжди відчуває настрій господаря, та і взагалі будь-якої людини, з якою вона тісно спілкується. Це легке перевірити - похничьте повиразніше, і будь-який нормальний пес тут же кинеться вас слиняво заспокоювати. Глаша одного разу трохи не зірвала мені сеанс гіпнозу - добре знайома їй пацієнтка в стані гіпнотичного трансу заплакала, як і належить в той момент за сценарієм, і моя надзвичайно емфатична собачка кинулася її утішати - добре, що я вмудрилася перехопити її в саму останню мить. До речі, емпатія - це здатність відчути в переживання іншого, поставити себе на його місце, співпереживати йому. Хорошим психотерапевтом без неї стати просто неможливо; так от, у наших чотириногих членів сім'ї звичайно дуже розвинені не тільки інтуїція, але і емпатія.

Вивчивши господаря, домашні улюбленці тонко відчувають, коли можна підійти до нього і підлащуватися, а коли краще взагалі не попадатися на очі. У однієї моєї знайомої, схильної до різких змін настрою, живе кішечка, яка може годинником грати з своєю господинею в її "хороші дні", зате в "погані" ховається і ледве чи цілодобово не попадається їй на очі.

Колись я писала про те, що негоже тримати свого чоловіка на прив'язі - все одно, чи на строгому ошийнику, на ланцюзі або на довгому повідці. Судячи з мого досвіду - і психотерапевтичному, і особистому - ніякий мотузочок не врятує, якщо чоловік хоче піти з сім'ї, набагато надійніші узи невидимі, емоційні, які зв'язують не тіла, а душі. Можливо, мені так здається ще і тому, що я дуже ціную свободу - і свою, і своїх близьких - і будь-яке невиправдане посягання на неї мені неприємне. Собака є собака - треба ж їй гарненько рознюхати все навколо, поспілкуватися з представниками свого вигляду, помітити територію. Те, що їх цікавить, нам здебільшого незрозуміло.

Взагалі наші брати менші сприймають мир інакше, по-іншому, ніж ми. І окрім звичних органів чуття, вони володіють ще надзвичайною інтуїцією. Саме цим своїм мало не надприродним чуттям розуміють, що у господаря болить і де. Особливо відрізняються по цій частині кішки - вони майже все як одна "медичні", на відміну від собак, які далеко не всі володіють дарма цілительства.

Моя приятелька Мила, взнавши, про що я пишу, сплескала руками: - Я чудово розумію, що ти напишеш і про мене - тільки, благаю, зроби так, щоб мене не взнали!

Вітамін, її ставний сибірський кіт, вночі звичайно спить у неї на грудях або пахвою. Але після бурхливо відсвяткованого дня народження він влаштувався у неї на лобі - і вранці, не дивлячись на його солідну тяжкість, вона встала з легкою головою, неначе напередодні нічого зайвого собі не дозволила! Мила - пані позитивна, непитуща, і їй якось невтямки, що не тільки її, але і інших, персон куди більш негативних, коти і кішки позбавляють від неприємних ознак похмілля.

Особливо добре волохаті лікарі діють на невротиків - вони знімають симптоми, пов'язані з нервовими стресами, різні болі спазматичного характеру - все одно, судин або шлунку. Як, власне кажучи, і хороші екстрасенси-люди. Багато хто затверджує, що їх кішки або собаки володіють прекрасними здібностями лікувати радикуліт - я охоче в це вірю. Але, як і серед лікарів, які, як відомо, бувають хорошими, бувають поганими, а бувають просто видатними, серед чотириногих цілителів зустрічаються в цьому відношенні особи і менш більш здатні, а іноді і просто унікальні.

Біля однієї моєї колеги жив удома чудовий пес, ердель на ім'я Ерік, якого її чоловік називав "антиїнфарктином". Коли він приходив з роботи, то хвилин п'ятнадцять обнімався з Еріком - і стресів і утомленості як ні бувало. Одного разу господиня Еріка, повертаючись разом з ним з прогулянки, впала, сильно ударилася головою і навіть на коротку мить знепритомніла. Прийшовши додому, вона всілася на диван в напівнепритомністю стані, із сльозами на очах; їй було дуже погано. Тоді Ерік уперся їй в плечі передніми лапами, перекинув її на спину і улігся на неї передньою частиною тіла. Вона заснула, проспала півтора години і прокинулася бадьора, свіжа і відпочила, неначе з нею нічого і не трапилося. Пес же, якої весь цей час провів в цій незручній позі, насилу сповз з дивана на підлогу, розпластався на килимі і так нерухомо лежав години три, не в силах навіть підняти голову, не те що поїсти. Враження було таке, що він передав улюбленій господині всю свою енергію і життєві сили. Я не можу цього пояснити з позицій чисто раціональних, але - що є, тобто. Якщо серед людей бувають "енергетичні вампіри", то наші брати менші, навпаки, завжди підкачують нас своєю енергією, притому абсолютно безкорисливо.