Смекни!
smekni.com

Спостереження поведінки домашнього кота (стр. 9 из 13)

Мозок новонародженого котеняти функціонує вже при народженні і стрімко розвивається в перші п'ять місяців життя. В середньому через два роки кішки досягають піку в розвитку розумових здібностей. Навчання, проте, може продовжуватися все їх котяче життя.

Кішки вчаться спостерігати і наслідувати точно так, як і це робимо ми з вами. Дослідження показали: якщо кішка спостерігає, як інші кішки звалюють перешкоди і перестрибують бар'єри, здобуваючи їжу, вона навчатиметься цим прийомам набагато швидше, ніж кішка, що не має таких вчителів.

Маленькі котенята вчаться навикам полювання біля своєї матері. Метод проб і помилок теж є навчанням. Спроби котеняти дістати блискучі прикраси з новорічної ялинки можна розглядати як втілення цього методу: спочатку він намагається стрибнути з підлоги на ялинку; коли це йому не вдається, він влізає абикуди вище, наприклад на шафу, і стрибає з нього, намагаючись схопити лапами іграшку. Але якщо ялинка встояла, і іграшка не стала його трофеєм, то залишається одне з двох: або ви відволікаєте чим-небудь його увагу, або рано чи пізно він доб'ється свого.

Кішки - непогані винахідники. Якщо кішка, якої ви помістили в клітку, одного разу приловчиться відкрити клямку, то будьте упевнені, що вона повторюватиме це і надалі. Іноді кішки, в буквальному розумінні, дресирують своїх господарів, примушуючи їх виконувати певні дії в потрібний їм час.

Більшість кішок володіє розвиненішим "інстинктом повернення", а також кращою пам'яттю, ніж собаки. Значна частина котячого мозку управляє їх гімнастичними здібностями. Відповідальність за рівновагу і рух несе мозочок, який у кішок значно більше, ніж у інших ссавців, а велика частина кори головного мозку займається обробкою величезної кількості інформації, що поставляється "супердетекторами": вухами, очима і вусами.

А ще ваша кішка відноситься до одних з найталановитіших і різносторонніх "співаків" серед тварин - в їх мові більше 16 різних звуків. І уважний господар дуже швидко починає розбиратися у відтінках голосу і настрою свого чотириногого друга.

Кішки чутливі до вашого настрою і дарують вам любов і увагу. Адже їм байдуже, хто ви і як виглядаєте, повний ви або худий, багатий або бідний, здоровий або хворий. Більш того, серед всіх домашніх тварин кішки - найніжніші і ласкавіші створення. Тому зовсім не дивно, що багато людей вважають за краще залишатися удома з кішкою, ніж йти на ризик спілкування з собі подібними. Звичайно, багато хто з нас занадто олюднює кішок, але ж так важко залишатися неупередженими по відношенню до цих розумних і загадкових створень.

Коли зоопсихологами була складена анкета для характеристики прихильності людей до кішок, опитали 900 чоловік. 99% опитаних вважали кішок членами своєї сім'ї і використовували слово "любов", щоб описати свої відносини з ними. 90% щодня розмовляють з кішками, а 87% повідомили, що кішки сплять з ними в одному ліжку.


П'ять типів поведінки кішок

Американські фахівці виділяють п'ять основних проблем, що виникають при вихованні кішки. До якого типу відноситься Ваша?

1. Капризний і агресивний кіт, що робить все, що хоче. Витоки такої поведінки - в дитинстві, коли він не знав слова не "можна". Що робити? Частіше брати котеня на руки. Ніколи не бити його - це не допоможе, а, навпаки, озлоблюватиме. Якщо він випускає кігті, просто припиніть гру і при цьому скажіть не "можна". Запам'ятайте: войовничість кота часто обумовлена просто страхом. Бувають кішки, що плюються. Ви можете відповісти їм тим же. Якщо не допоможе, скористайтеся пульверизатором. У випадку, якщо кішки дуже часто шиплять, застосуйте цей же засіб. Іноді тварини поводяться дуже агресивно, дряпаючи гладку поверхню, як би намагаючись щось закопати. Це буває від страху, що вони втратили контроль над ситуацією. Запропонуйте їм який-небудь старий килимок. Або ж загорніть тварину цілком в зігрітий рушник. Це теж зменшить страх, як і ласка, любов і турбування... Друга можлива причина агресивної поведінки кота - захист території. Це буває частішим, якщо у вас живуть два або більше тварин. В таких випадках потрібно терпляче привчати кішок один до одного, без закритих дверей! На худий кінець окропіть, обох кішок одним і тим же одеколоном.

2. "Неотесані" кішки, які відмовляються користуватися ванною, мітять все навколо, зціплюють речі із столу. Тут слід перш за все подумати про медичні причини. Якщо все гаразд, розміркуйте, чи добре коту живеться. Може, він привертає до себе увагу, тому що озлоблений, самотній і нещасний? Заходи любов і турбування. Прийшовши з роботи, спочатку поспілкуйтеся з котом, а потім вже з дружиною (чоловіком). Може, він на щось злиться? Або на когось? Кішки не люблять людей, перед якими вони випробовують страх, тому вони мітять перед ними. Радимо повісити над улюбленим місцем меченія на мотузку фольгу. В яку була загорнена риба. Це відверне тварину. Або спробуйте погодувати кота на тому місці, де він мочиться.

Якщо вам так і не вдалося встановити причини такої поведінки, спробуйте наклеїти навкруги "фатальної" території липку стрічку або окропіть навколо білим оцтом. Тільки не тикайте кота туди носом! Зробіть ванну бажаної для кішки: чистої, з хорошим абсорбентом.

3. Кіт-плакса.

Перше, що хочеться тут же зробити - це узяти його на руки. Потім, слухаючи годинником його ор, хочеться прибити його. Якщо це, звичайно, не хвороба. Кіт кричить, відчуваючи себе кинутим. Значить, ви стали надавати йому менше уваги. Який вихід? Забезпечте йому затишне улюблене місце; зробіть це до того, як він заволає; якщо це трапиться вночі, бризніть на нього водою.

4. Кіт-руйнівник.

Кішки цього типу прагнуть порвати все, що трапляється їм на шляху. Проявіть терпіння: він не відразу засвоїть, що не можна дерти все підряд. В квартирі повинен бути предмет, на якому тварина змогла б сконцентрувати свою увагу, наприклад, дошка для царапанья. Рослини, до яких він живить особливу симпатію, тримайте подалі. Краще створіть йому власний сад. Елементарний котячий сад овес, що росте в мисці. Можна також вирощувати пшеницю або петрушку.

Як відучити кота стрибати на меблі? Можна запропонувати простий метод - столи і стільці з подушкою-сюрпризом із стопки книг, картони або жерстянки, які звалюються на кота при щонайменшому дотику до заборонених меблів. Або поставте всюди балончики від дезодоранта: кішки жахливо бояться, що вони бризнуть. Крім того, вони загрозливо погойдуються, коли стрибуни скоюють свої піруети.

Жування дротів - смертельно небезпечна звичка. Потрібно побризкати їх білим оцтом або обмазати кашкою з тютюну. Але заздалегідь перевірте, як реагує ваш кіт на ці запахи.

5. Кішка-примадонна.

Симптоми: їсть з вами одночасно, але тільки краще з того, що їсте ви. Прихильно дозволяє піклуватися про себе. Одним словом, зіпсована кішка-сноб. Що треба мати на увазі? Більшість кішок в змозі перейти на нову дієту протягом трьох днів, якщо ви визнаєте, що це кращий варіант. Вони можуть і поголодувати декілька днів, нічого страшного не відбудеться!

Заходи для перевиховання примадонни: не годуйте з свого столу, маскуйте нову їжу, підмішуйте до улюбленого блюда, поступово збільшуючи дозу, гартуйте своє серце: кішка дивитиметься на вас благаючими очима. Годуйте кішку строго по годиннику. Можна навіть дзвонити в дзвоник. Почастіше пестьте тварину.

Котячі характери

Що ми знаємо про характер кішки? Ну кінцеве те, що це найзагадковіші і незалежні створення в світі. Чи так це насправді? Ті, хто поуважніше придивлявся до кішок, можуть сказати з упевненістю, що кожна з них - це неповторна індивідуальність і що їх характери надзвичайно різноманітні. Проте, як і всі звіри, і навіть люди, кішки по темпераменту підрозділяються на чотири несхожі групи : холерики, сангвініки, флегматики і меланхоліки. Розподіл на ці групи обумовлений чисто фізіологічними процесами співвідношення збудження і гальмування в центральній нервовій системі. Якщо ви правильно зумієте визначити темперамент своєї кицьки, то зможете уникнути грубих помилок в її вихованні.

Холерики

Це тварина з підвищеною збудливістю, активні, темпераментні, товариські, але при неправильному вихованні можуть бути надмірно агресивними, з ними часто трапляються непередбачувані припадки люті, що створює проблеми не тільки удома, але і в поїздках, скажімо, на виставку. Але саме з холериків при умілому підході зростають зраджені, веселі і життєрадісні тварини, здатні в певних обстаятельствах постояти за своїх господарів. При вихованні холериків слід відмовитися від частих покарань, гучних вигуків, різких шумів і звуків. З ними треба бути підкреслено спокійними і незворушними. До виставок потрібно привчати з трьох-чотиримісячного віку, - тоді вони, коли стануть дорослими, легше сприйматимуть нову обстановку. Кішку-холерика до кота краще приводити в перший же день тічки, і бажано до одного і того ж кота. Проте знайомити її з ним треба тільки через один-два дня після того, як вона на новому місці добре освоїться. Кішку з котенятами варто турбувати тільки у разі крайньої необхідності, інакше вона може почати тягати котенят. Племінному коту-холерику треба виділити для в'язок окреме приміщення. А молодого кота не зводити з так званими "важкими" кішками. Холерики дуже рухомі тварини, для них в будинку бажано обладнати "спортивний комплекс".

Сангвініки

Це кішки урівноваженого темпераменту, достатньо спокійні, веселі, легко вступаючі в контакт зі всіма членами сім'ї і кішками решти. Вони не образливі і за ними легко залицятися. Тварини з подібним темпераментом ідеальні для змісту будинку. Але як вибрати таке котеня серед інших котенят? Вони звично найміцніші, але найкрупніші, їх рухи впевнені, вони не полохливі і охоче йдуть на контакт з людиною, спокійно їдять в його присутності. Вони майже не нявкають, не пищать, багато грають і дуже охоче муркочуть, їх можна ласкавим словом легко відвернути від іграшки. Потрапляючи в нові умови, вони не забираються під шафу, а сміливо йдуть обстежувати незнайому територію.