Смекни!
smekni.com

Кримінально-виконавчий кодекс України Науково-практичний коментар (стр. 123 из 157)

7. Відповідно до ст. 81 КК України, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення. Тобто, єдиною і достатньою підставою умовно-дострокового звільнення (крім відбуття визначеної в законі частини строку покарання) є досягнення однієї з цілей покарання — виправлення засудженого, що підтверджується його сумлінною поведінкою і ставленням до праці в процесі відбування покарання (про поняття виправлення дивись коментар до ст.6 КВК України, а про критерії визнання сумлінними поведінки та ставлення до праці — коментар до статей 67, 101 КВК України). За практикою, що склалась, Державним департаментом України з питань виконання покарань визнається доцільним умовно-дострокове звільнення лише тих засуджених, яким до закінчення строку покарання залишилось менше трьох років позбавлення волі.

8. При вирішенні питань застосування до засуджених заохочувальних норм, передбачених ст. 81, 82 КК України, висновок адміністрації установи про той чи інший ступінь виправлення засудженого повинен бути заснований на всебічному врахуванні даних про його поведінку і ставлення до праці за весь період перебування в установі виконання покарань, а не за час, який безпосередньо передує розгляду цих питань.

За роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України (Постанова від 26.04.2002 р. № 2 «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м'яким»), більш м'яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині КК України для даного виду покарання, і не повинно перевищувати невідбутий строк покарання, призначеного вироком. Виходячи з цього, в разі заміни невідбутої частини покарання у виді позбавлення волі обмеженням волі, його строк не може бути менше одного року та не може бути більше п'яти.

Аналогічним чином вирішується й питання заміни обмеження волі виправними роботами (від 6 місяців до двох років), в результаті чого до осіб, у яких невідбута частина покарання на момент відбуття частини строку покарання, встановленої у ст. 82 КК України, менша за 6 місяців або є більшою за два роки, подібна заміна взагалі не може бути застосована.

Це також стосується всіх тих категорій осіб, яким обмеження волі чи виправні роботи не можуть бути призначені відповідно до ст. 57, 61 КК України (наприклад, жінки, що мають дітей віком до 14 років).

До неповнолітніх заміна невідбутої частини покарання більш м'яким взагалі не застосовується (ч. 4 ст. 107 КК України). Зі змісту даної статті випливає, що неповнолітніми вважаються особи, які відбувають позбавлення волі за злочин, вчинений у віці до вісімнадцяти років, у зв'язку з чим вказівка Державного департаменту України з питань виконання покарань від 05.01.2005 р. М° 5/3-2 про необхідність заміни невідбутої частини покарання більш м'яким покаранням щодо осіб, які відбувають покарання у виховних колоніях та досягли повноліття, не підлягає виконанню через невідповідність вихідним положенням КК України.

Стаття 131. Порядок застосування заходів заохочення до осіб, позбавлених волі

1. Застосування заходів заохочення має на меті здійснення виховного впливу як на тих осіб, до яких ці заходи застосовуються на основі об'єктивної оцінки поведінки засуджених, їхнього ставлення до праці і навчання, так і на інших засуджених.

2. При заохоченні до засудженого застосовується один захід заохочення.

3. Грошова премія приєднується до заробітку і зараховується на особовий рахунок засудженого, подарунок передається на зберігання до звільнення засудженого або за його проханням надсилається родичам.

4. У порядку заохочення засудженим протягом року може бути дозволено одержувати додатково одну посилку чи передачу і надано додатково одне короткострокове чи тривале побачення і одна телефонна розмова.

5. До засуджених, які тримаються в дільницях посиленого контролю колоній і приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, заохочення у виді збільшення тривалості прогулянки застосовується на строк до одного місяця.

6. Із засудженого може бути достроково знято, як правило, лише одне раніше накладене стягнення.

хочення — тільки письмово. 1. Стаття, що коментується, визначає порядок застосування заходів заохочення. Подяка та дострокове зняття раніше накладеного стягнення можуть бути оголошені як усно, так і письмово; усі

434 435

7. Заохочення у виді подяки і дострокового зняття раніше накладеного стягнення застосовуються усно або письмово, інші зао-

інші види заохочень — тільки письмово. Інші заходи заохочення оголошуються тільки у письмовій формі, оскільки в подальшому можуть мати важливі юридичні наслідки для засудженого.

2. Заохочення, оголошені усно, у статистичному обліку не відо бражаються, але враховуються в індивідуальних програмах соці ально-психологічної роботи та особових справах (у виді рапорту з посиланням на усне оголошення заохочення) і беруться до уваги при визначенні міри виправлення засудженого та при складанні на нього характеристики.

3. Заохочення у виді грошової премії та нагородження подарунком оголошується наказом начальника установи; розмір грошової премії та вид подарунка визначаються виходячи з особистості засудженого, події, що стала підставою преміювання або нагородження, а також фінансового стану установи виконання покарань. Премія зараховується на особовий рахунок засудженого, подарунок вручається засудженому, який розпоряджається ним за своїм розсудом (залишає при собі, здає до камери схову або пересилає додому).

4. У законі закріплюється, що в порядку заохочення засудженому протягом одного року може бути дозволено додатково до встановлених норм одна додаткова посилка (чи передача); одне додаткове побачення (короткострокове чи тривале); одна телефонна розмова. Це обумовлено тим, що визначений порядок пов'язаний з необхідністю не підривати надмірними заходами заохочення порядок та умови відбування покарань у виправних установах.

5. Хоча закон не передбачає будь-яких обмежень застосування заохочення у виді дострокового зняття раніше накладеного стягнення, як доведено наукою кримінально-виконавчого права та практикою виконання покарань, з метою забезпечення достатньої ефективності накладених стягнень, їх дострокове зняття в порядку міри заохочення доцільне тільки після закінчення певних термінів (наприклад, не раніше трьох місяців з дня початку відбування стягнення можуть бути зняті в порядку заохочення догана та дисциплінарний штраф). Визначення тривалості такого строку обумовлюється видом накладеного стягнення та особою засудженого (його поведінкою протягом всього часу перебування в місцях позбавлення волі).

6. Заохочення у виді збільшення тривалості прогулянки засу дженим, які тримаються в дільницях посиленого контролю коло ній і приміщеннях камерного типу виправних колоній максималь ного рівня безпеки також має часові межі. За ч. 5 ст.131 КВК Укра їни таке збільшення діє протягом визначеного строку, який не може бути більше за один місяць.

7. При застосуванні до засудженого заохочення у виді достроко вого зняття раніше накладеного стягнення, з засудженого зніма ється не будь-яке стягнення з числа непогашених, а тільки те, що було накладене раніше за всі інші. В подальшому при повторному застосуванні даного виду заохочення стягнення знімаються за таким же порядком, відповідно до часу їх накладення.

8. При вирішенні питання про заохочення засудженого (крім випадків оголошення заохочення в усній формі) до документів до дається опитувальний аркуш з пропозиціями заступників началь ника установи, начальників відповідних відділів та начальника медичної частини.

Застосування заходів заохочення у відповідності з порядком, установленим КВК України, оформляється постановами або наказами уповноважених на те посадових осіб. Постанови або витяги з наказів реєструються у спеціальному журналі, що ведеться працівниками служби соціально-виховної роботи й зберігається у відділі по контролю за виконанням судових рішень (вказаний журнал, як правило, містить наступні розділи: порядковий номер; прізвище, ім'я та по батькові засудженого, якого вони стосуються; вид заохочення; дата оголошення заохочення; дата здачі матеріалів; прізвище особи, що здала матеріали; прізвище особи, що прийняла матеріали для залучення до особової справи) та долучаються до особових справ засуджених (відповідно до вказівки Державного департаменту України з питань виконання покарань від 03.01.96 р. №

2/2-1, ці матеріали повинні передаватися негайно після оголошення (або виконання) заохочення чи стягнення, бо будь-яка затримка тягне за собою відсутність оперативної інформації в особових справах засуджених). При цьому на матеріалах в обов'язковому порядку повинна бути резолюція керівництва установи «до справи», без якої документи відділом по контролю за виконанням судових рішень не приймаються.