Смекни!
smekni.com

Кримінально-виконавчий кодекс України Науково-практичний коментар (стр. 69 из 157)

4. Дисциплінарний статут Збройних Сил України встановлює, що усі військовослужбовці мають право надсилати письмові звернення або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів У разі: незаконних рішень, дій (бездіяльності) щодо них командирів чи інших військовослужбовців, порушення їх прав, законних інтересів та свобод; незаконного покладення на них обов'язків або незаконного притягнення до відповідальності.

З інших питань службової діяльності скарга подається безпосередньому командирові тієї особи, чиї дії оскаржуються, а якщо ті, хто подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, скарга подається у порядку підпорядкованості.

241

5. Військовослужбовці, які подали заяву чи скаргу, мають пра во: особисто викласти свої аргументи особі, яка перевіряє заяву чи скаргу, звернутися за допомогою до свідків; подати додаткові ма теріали, що стосуються справи, чи клопотати, щоб їх вимагав ко мандир або орган, який розглядає заяву або скаргу; бути присут нім під час розгляду заяви чи скарги; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; ознайомитися з матеріа лами перевірки заяви чи скарги; оскаржити прийняте за їхньою заявою чи скаргою рішення в суді; вимагати відшкодування збит ків у встановленому законом порядку.

Ніхто не може бути скривджений на службі чи покараний за те, що він подає пропозицію, заяву чи скаргу.

6. Подання скарги військовослужбовцями не звільняє їх від виконання своїх службових обов'язків і наказів командирів. За боронено подавати скаргу під час бойового чергування, перебу вання в строю (за винятком скарг, поданих під час опитування військовослужбовців), на варті (вахті), а також у добовому наря ді, під час занять.

Під час опитування військовослужбовців заява чи скарга може бути подана усно або в письмовій формі безпосередньо на ім'я командира, який проводив опитування.

Якщо військовослужбовець виявить факти розкрадання чи псування військового майна, незаконного витрачання коштів, зловживання у постачанні військ, недоліки у стані озброєння та бойової техніки чи інші факти, які завдають шкоди Збройним Силам України, він повинен доповісти про це безпосередньому командирові, а також може надіслати письмову заяву старшому командирові, до Міністра оборони України включно, або до органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, прокуратури та інших державних органів.

7. Пропозиція, заява чи скарга, подані в письмовій формі, ма ють бути підписаними. Пропозиція, заява чи скарга, що не містять даних про заявника, визнаються анонімними і не підлягають роз гляду. Пропозиція, заява чи скарга, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому при йняттю та розгляду.

Якщо питання, порушені в пропозиції, заяві чи скарзі, не входять до компетенції командира, органу військового управління, вони в строк не більше п'яти днів пересилаються ним за належністю відповідній посадовій особі чи органу, про що сповіщається військовослужбовець, який подав пропозицію, заяву чи скаргу. Якщо пропозиція, заява чи скарга не містять даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, вони в той же строк повертаються військовослужбовцю з відповідним роз'ясненням.

Забороняється надсилати заяви та скарги військовослужбовців тим посадовим особам або органам, дії чи рішення яких оскаржуються.

8. Пропозиція, заява чи скарга вважаються вирішеними, якщо розглянуто всі порушені в них питання і з приводу їх вжито необхідних заходів або дано вичерпні відповіді. Відмова в задоволенні питань, викладених у пропозиції, заяві чи скарзі, доводиться до відома військовослужбовців, які їх подали, у письмовій формі з посиланням на закон або військові статути із зазначенням мотивів відмови та роз'ясненням порядку скарження прийнятого рішення.

9. Усі пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк не більше одного місяця з часу їх отримання, а ті, що не потребують додаткового вивчення й перевірки, — невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів з часу їх надходження. Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення. При цьому загальний строк розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати сорока п'яти днів.

Під час розгляду пропозиції, заяви чи скарги не допускається розголошення командиром чи іншою особою, яка бере участь у розгляді, відомостей про особисте життя військовослужбовця без його згоди, а також розголошення іншої інформації, якщо це зачіпає його права і свободи, законні інтереси. Командир, який допустив несправедливість або незаконні дії щодо підлеглих за подання пропозиції, заяви чи скарги, несе відповідальність згідно із законами України.

10. Усі пропозиції, заяви та скарги в день їх надходження за носяться до Журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг грома дян, який ведеться і зберігається у кожній військовій частині, за кладі та установі. Командири військових об'єднань, з'єднань, час тин (підрозділів), закладів та установ зобов'язані не рідше одного разу на квартал проводити перевірку стану роботи щодо розгляду та прийняття рішень з приводу пропозицій, заяв і скарг. Журнал реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян має бути пронумеро ваний, прошнурований, скріплений сургучевою печаткою та заві рений командиром частини.

242 243

Стаття 75. Короткочасні виїзди засуджених військовослужбовців за межі дисциплінарного батальйону 1. У зв'язку з винятковими обставинами (смерть або тяжка хвороба близького родича, яка загрожує життю хворого; стихійне лихо, яке завдало значної матеріальної шкоди майну засудженого військовослужбовця та його сім'ї) засудженому військовослуж- бовцю може бути дозволено короткочасний виїзд за межі дисциплінарного батальйону на строк до семи діб, не враховуючи часу, необхідного для проїзду в обидва кінці.

2. Дозвіл на короткочасний виїзд дає командир дисциплінарного батальйону з урахуванням особи і поведінки засудженого військовослужбовця. Час перебування засудженого військовослужбовця за межами дисциплінарного батальйону зараховується до строку відбування покарання. Оплату проїзду засудженому військовослужбовцю забезпечує дисциплінарний батальйон.

1. За загальним правилом, відпустки, передбачені для військо вослужбовців строкової служби, засудженим військовослужбов цям не надаються (ч. 7 ст. 71 КВК України). Але, відповідно до статті, що коментується, за наявності виключних обставин, засу дженому військовослужбовцю може бути дозволений короткостро ковий виїзд за межі дисциплінарного батальйону на строк до семи діб без урахування часу, необхідного для проїзду в обидва кінці.

Ст. 75 КВК України встановлює вичерпний перелік таких обставин, який розширеному тлумаченню не підлягає. Наявність подібних виключних обставин повинна бути документальна підтверджена (телеграма, лист, повідомлення у пресі, інформація (повідомлення) відповідного органу чи установи тощо).

2. Дозвіл на короткостроковий виїзд надає командир дисциплі нарного батальйону з урахуванням особи та поведінки засуджено го військовослужбовця. Якщо засуджений військовослужбовець під час тримання в дисциплінарному батальйоні зарекомендував себе негативно, порушував умови відбування покарання, є схиль ним до втечі тощо, йому може бути відмовлено у наданні такого дозволу. Вимога про обов'язкове врахування особи обумовлена тим, що надавати дозвіл особі, наприклад, схильній до втечі, є не доцільним, а поведінка засудженого приймається до уваги, оскіль ки позитивне вирішення питання надання дозволу на коротко строковий виїзд є виказуванням довіри до цієї особи.

Вказівка закону «може бути наданий» свідчить про те, що надання дозволу на короткостроковий виїзд є правом, а не обов'язком командира дисциплінарного батальйону.

3. Під час перебування у короткочасному виїзду засуджені по винні не порушувати громадського порядку, не вживати спиртних та інших одурманюючих засобів та речовин тощо та повернутися до дисциплінарного батальйону у визначений строк.

Стаття 76. Одержання засудженими військовослужбовцями посилок (передач) і бандеролей

1. Засуджені військовослужбовці мають право на одержання посилок (передач) і бандеролей без обмеження їх кількості. 244

2. Посилки (передачі) і бандеролі, що надходять на ім'я засуджених військовослужбовців, підлягають огляду. Порядок огляду та вручення їх засудженому військовослужбовцю встановлює командир дисциплінарного батальйону.

3. У разі виявлення в посилці (передачі) чи бандеролі речей або предметів, які засудженому військовослужбовцю мати заборонено, їх вилучають, заносять до опису особистих речей засудженого і зберігають разом з іншими його особистими речами до закінчення строку відбування покарання. При цьому вогнепальну і холодну зброю, боєприпаси, отруйні речовини, наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги або прекурсори, інші предмети, вилучені з цивільного обігу, вилучають і засудженому військовослужбовцю не повертають. У разі виявлення таких предметів складається акт, а про їх вилучення командир дисциплінарного батальйону негайно повідомляє прокуророві.

1. Згідно зі статтею, що коментується, засуджені військово службовці мають право на отримання посилок (передач) і бандеро лей. При цьому кількість цих посилок (передач) і бандеролей за конодавством не обмежується. Отримання посилок, передач, бан деролей і переводів виконує важливі соціальні функції. З однієї сторони, це є одним із засобів підтримання соціально-корисних зв'язків засуджених військовослужбовців з родиною, близькими родичами, з іншої — джерелом отримання додаткового харчуван ня та матеріально-побутового забезпечення засуджених військо вослужбовців, що є вельми актуальним у сучасних умовах.