Смекни!
smekni.com

Кримінально-виконавчий кодекс України Науково-практичний коментар (стр. 79 из 157)

2. Порядок конвоювання засуджених зі слідчих ізоляторів для відбування покарання встановлений Інструкцією про порядок кон воювання та тримання в судах підсудних (засуджених) за вимогою судових органів, затвердженою спільним наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції, Генеральної прокуратури, Верховного Суду та Служби безпеки України від 16.10.1999 р. № 705/37/5/17-398/1-3/503/239 (зареєстрованим в міністерстві юстиції України 14.11.1996 р. за № 662/1687) та відомчими акта ми Державного департаменту України з питань виконання пока рань.

Конвоювання засуджених в місця позбавлення волі здійснюється військовими частинами і з'єднаннями внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України за місцем їх дислокації залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом (слід звернути увагу, що повітряний транспорт використовується тільки у двох випадках: а) виключної терміновості доставки; б) неможливості використання іншого транспорту).

У пунктах, де немає військових частин (підрозділів) внутрішніх військ, що здійснюють конвоювання засуджених, ці завдання виконуються силами міськрайорганів внутрішніх справ чи служб охорони місць позбавлення волі (в останньому випадку допускається навіть піхотне конвоювання засуджених).

3. До складу планової автомобільної варти зазвичай входять: начальник варти, помічник начальника варти, помічник начальника варти зі служби собак (спеціаліст-кінолог) зі службовою собакою, вартові та водій. Якщо переміщення засуджених під вартою здійснюється на двох і більше спеціальних автомобілях, то до складу кожної варти додатково призначається помічник начальника варти, вартові та водій на кожен спеціальний автомобіль. Чисельність цих варт визначається залежно від характеру поставленого завдання, кількості засуджених, виду установи виконання покарань, який призначено їм до відбування за рівнем безпеки, і повинна бути не менше чотирьох осіб у спеціальному автомобілі.

4. Переміщення засуджених здійснюється з додержанням правил про окреме тримання деяких категорій: засуджених: чоловіків окремо від жінок; неповнолітніх — від дорослих; підслідних, які притягуються до кримінальної відповідальності по одній справі, — окремо між собою; засуджених до довічного позбавлення волі — окремо від інших категорій. Хворих на активну форму туберкульозу легенів, психічнохворих — окремо між собою і окремо від здорових, у разі потреби за висновком лікаря — в супроводі медичного працівника.

У «Службовій книжці молодшого інспектора відділу охорони виправної колонії» встановлено додаткові категорії засуджених, що підлягають ізоляції: іноземні громадяни та особи без громадянства (разом, але окремо від інших); колишні співробітники суду та правоохоронних органів (разом, але окремо від інших).

5. Всім засудженим при переміщенні повинні бути створені необхідні побутові і санітарно-гігієнічні умови, в разі потреби вони забезпечуються одягом і взуттям за сезоном, а також харчуванням. У тому випадку, коли засуджений потребує сторонньої допомоги через стан здоров'я, його етапування здійснюється виключно з супроводженням медичного працівника з числа персоналу уста-нови-відправника.

278 279

6. При переміщенні засуджених їм дозволяється мати при собі: одяг, головний убір, шарф, взуття за сезоном — в одному комплекті; білизну — не більше двох комплектів: шкарпетки (панчохи), рукавиці — не більше двох пар; носові хусточки, ремінь для штанів, нитки; тапки — одна пара; рушник, речі туалету (крім одеколону, парфумів, колючеріжучих предметів); щітка для одягу та взуття, крем для взуття; окуляри, а також з дозволу лікаря — протези; папір для писання, олівці та ручки (синього або чорного кольору), конверти, листівки, марки, листи, фотокартки (фотоаль-

боми); копії обвинувального вироку, вироків і ухвал судових органів, а також виписки зі своєї справи, квитанції за здані гроші, цінності, особисті речі; сірники, одноразові запальнички, тютюнові вироби; кухоль, ложку; продукти харчування, які не потребують термічної обробки.

Засуджені жінки можуть мати при собі також речі жіночого туалету, а в разі слідування з дітьми віком до трьох років — також речі для догляду за ними.

Речі, що засудженим дозволяється мати із собою, такі як: безпечні прилади для гоління; за висновком лікарів — дерев'яні палиці та милиці; дзеркала; шахи, шашки, доміно, інші ігри — під час обшуку засудженого вартою вилучаються для тимчасового зберігання, а засудженим видаються квитанції. Перед здачею засуджених в установу виконання покарань речі повертаються власникам під розпис на зворотному боці квитанції, яку прикріплюють до відповідного корінця квитанційної книжки.

Телевізори, магнітофони, музичні інструменти, які належать засудженому та дозволені для користування в установах виконання покарань, на період переміщення під вартою не приймаються, а пересилаються до установи, куди направляється засуджений.

Загальна вага предметів і речей, що належать засудженому, не повинна перевищувати 50 кілограмів.

7. Підставою для приймання до переміщення засудженого є: а) попутні списки — на кожного або на групу засудженого, які направляються в один пункт призначення; б) особова справа, запечатана в пакеті з наклеєною на неї довідкою з особової справи (так званим «відкритим листом»), — на кожного засудженого; в) продовольчі атестати — на кожного засудженого або на групу засуджених, які направляються в один пункт призначення.

Усі документи на переміщення засуджених під вартою оформлюються і скріплюються печаткою органу-відправника. Розпечатувати особові справи і документи на засуджених, які переміщуються під вартою, забороняється. Внесені виправлення обумовлюються та завіряються.

На довідках з особових справ особливо небезпечних злочинців і схильних до втечі по діагоналі креслиться червона смуга, на схильних до суїциду — синя, на довідках інших категорій засуджених зазначається: «психічнохворий», «хворий на туберкульоз», «не приймає їжі», «вагітна» (зазначається строк), «підлягає ізольованому триманню від засуджених...» (зазначаються прізвища).

8. Не приймаються для переміщення засуджені: а) з неправильно оформленими документами; б) хворі (за висновком лікаря про заборону етапування або про потребу у супроводі, який не надано); в) інваліди, яким необхідна допомога під час пересування, без осіб, які їх супроводжують; г) з ознаками вживання спиртних напоїв, наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи інших одурманюючих засобів; д) одягнені не за сезоном.

280

Без медичних працівників, які супроводжують, не приймаються: жінки, які мають вагітність більше шести місяців або дітей віком до двох років, психічнохворі, а також ті, хто відмовляється від приймання їжі (у разі направлення їх за межі населеного пункту), хворі, які потребують за висновком лікаря медичного обслуговування в дорозі.

9. Певні особливості характерні для організації переміщення засуджених до довічного позбавлення волі під охороною. Вони достатньо детально викладені у Методичному посібнику з організації переміщення засуджених до довічного позбавлення волі під охороною, виданому Державним департаментом України з питань виконання покарань у 2004 р. та переважно стосуються кількості та складу варти, плану дій охорони при надзвичайних обставинах, здійснення посадки засуджених у спеціальні вагони, проведення обшуку засуджених і приміщень тощо.

Стаття 89. Залишення в слідчому ізоляторі чи направлення у виправну колонію максимального рівня безпеки засуджених до позбавлення волі для роботи з господарського обслуговування

1. Осіб, вперше засуджених до позбавлення волі за злочини невеликої або середньої тяжкості чи тяжкі злочини, може бути за їхньою згодою залишено у слідчому ізоляторі чи направлено у виправну колонію максимального рівня безпеки для роботи з господарського обслуговування.

2. Залишення засуджених для виконання роботи з господарського обслуговування проводиться наказом начальника слідчого ізолятора, а направлення їх у виправну колонію максимального рівня безпеки — Державним департаментом України з питань виконання покарань за наявності письмової згоди засуджених.

3. Засуджені, які залишені в слідчому ізоляторі чи направлені у виправну колонію максимального рівня безпеки для роботи з господарського обслуговування, тримаються ізольовано від інших осіб на умовах, передбачених цим Кодексом для виправних колоній мінімального рівня безпеки із загальними умовами тримання і виправних колоній середнього рівня безпеки.

1. У колонії максимального рівня безпеки, як правило, утримуються засуджені, вказані у ст. 140 КВК України.

Стаття, що коментується, передбачає виняток. Коли засуджених інших категорій залишають в колонії максимального рівня безпеки або слідчому ізоляторі у зв'язку з господарською необхідністю (прибирання житлових та виробничих приміщень, приготування та роздавання їжі тощо).

281

При цьому забезпечити абсолютно однакові умови тримання таких засуджених в слідчому ізоляторі чи колонії максимального рівня безпеки та колоніях мінімального та середнього рівня безпеки практично неможливо через обмеженість території, характеру вказаних установ тощо. Ось чому порядок залишення засуджених суворо регламентований.